25 Kasım 2016 20:00

Yunanistanlı kadınlardan Türkiyeli hemcinslerine dayanışma

Çocuk istismarında cezasızlığa karşı sokaklara dökülen kadınlara Evrensel aracılığıyla Yunanistanlı hemcinslerinden destek geldi.

Paylaş

Çocuk istismarında cezasızlığa yol açacağı eleştirilerilerine neden olan ve kadınların tepkisi üzerine meclisten çekilen yasa önergesine karşı alanlara çıkıp mücadele eden Türkiyeli kadınlara Yunanistanlı kadınlardan Evrensel aracılığıyla dayanışma mesajı geldi.

Yunanistan’da 14 yaşında bir kız çocuğunun toplu tecavüze uğraması ve fuhuşa zorlanmasının ortaya çıkması üzerine feminist kadın örgütleri tarafından kurulan Kamia Anochi, yani Taviz Yok Oluşumu, Türkiyeli kadınların mücadelesini takip ettiklerini belirterek birlikte mücadele ve dayanışmanın önemine dikkat çektiler.

Yunanistanlı kadınlar, Yunanistan’da da durumun Türkiye’den çok da farklı olmadığını vurgulayarak şu mesajı gönderdi:
“Kamia Anochi olarak bizim bir araya gelmemizin nedeni kadına yönelik şiddetin oluşturduğu sessizliği kırmak. İlk yaptığımız basın açıklamasında medyanın tecavüzü, kadın katliamını ve istismarı ele alışını eleştirmiştik. Yunanistan’da hâlâ bu tür olaylar medyada münferitmiş gibi gösteriliyor. Ama biz faillerin sıradan erkekler olduğunu ve erkek egemen şiddetin artık gündelik bir gerçek olduğunu biliyoruz.

KRİZ, EŞİTSİZLİĞİ DERİNLEŞTİRDİ

Ekonomik kriz, kadınları emek piyasasından uzaklaştırdı. Kadınlar bir yandan yükselen işsizlikle, gelir eşitsizliğiyle, sağlık ve emeklilik sistemindeki değişikliklerle boğuşuyor. Patronlar, kadınların hamilelik ve doğum izlerini hiçe sayıyor ve haklarını ihlal ediyor. Diğer yandan, sosyal güvenliğin ortadan kaldırılmasıyla da aile içinde toplumsal yeniden üretimin yükü kadınların omuzlarında kalıyor. Yaşlılara, çocuklara, bakıma muhtaç aile bireylerine bakım işi kadınlara görev biçiliyor. Bunlar yaşanıyor olsa da kadınlar, ekonomik olarak aktif olmakta daha çok ısrarcı.

Kadının üreme hakkı da krizden ciddi boyutlarda etkilendi. İşsizlik, yetersiz gelir ve sosyal güvenliğin ortadan kaldırılmasıyla, isteseler bile çocuk yapma kararı alamıyorlar. Yunanistan’da kürtaj hakkı var, ancak sağlıkta yapılan kesintiler yüzünden kamu hastanelerinde kürtaj yaptırmak giderek zorlaşıyor. Bu yüzden bir çok kadın özel kliniklere gitmek zorunda kalıyor. Ancak temiz, hijyenik ve hızlı operasyon tamamen ne kadar paraları olduğuna bağlı.

YASA VAR, YAPTIRIM YOK, ŞİDDET ÇOK!

Yunanistan, kadına yönelik şiddeti önlemeye yönelik tüm sözleşmeleri imzaladı. Ancak yaptırım yok. Yaşanan istismarın yüzde 80’i eşleri ya da sevgililleri tarafından yapılıyor. Kadınların dörtte biri hayatlarında en az bir kez şidde görüyor. Aile değerleri, gelenek ve toplumsal cinsiyet rollerinin baskısıyla görmezden gelinen psikolojik şiddet de var.

Olumlu gelişme ise birkaç yıldır feminist, eşcinsel, LGBTQ örgütlerinin sayısında ve aralarındaki dayanışmada bir artış var. Kadın hareketinin 20 yıldır marjinalleştirilmesinden sonra, Yunanistan’da yeniden haklarımız için sesimizi yükseltiyoruz ve güçleniyoruz.

24 Eylül’de Atina’da tecavüz mağdurlarına adalet sağlanması ve cinsiyetçilikle, erkek egemenliğiyle ve tecavüz kültürüyle savaşmak için sokağa çıkmıştık. 25 Kasım’da da sokaklardayız. 25 Kasım’ın ifade ettiği şiddete karşı birlik ve dayanışma gündelik yaşamımızın en önemli parçası. Türkiyeli kadınların mücadelesini takip ediyor ve dayanışma duygularımızı gönderiyoruz.” (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Lufthansa'da 3 günlük grev etkili oldu

SONRAKİ HABER

HSYK Genel Sekreteri Mehmet Kaya’ya ‘FETÖ’den 15 yıl hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa