25 Kasım 2016 14:46

Antep'te KESK'li kadınlar: Darbelere direniyoruz

KESK'li kadınlar 25 Kasım dolayısıyla Antep'te yaptıkları basın açıklamasında mücadele mesajı verdi.

Paylaş

Eğitim Sen Antep Şubesinde bir araya gelen KESK’li kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü’ne dair basın açıklaması yaptı. “Biz Türkiyeli kadınlar, bu yıl 25 Kasım’ı faşizmin gölgesinde karşılıyoruz” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, “Faşizme karşı kadınların örgütlü mücadelesi kazanacak” mesajı verildi.

Eğitim Sen Kadın Sekreteri Özlem Yüksel’in okuduğu basın açıklamasında “Darbelerin iç içe geçtiği, içeride ve dışarıda kirli savaş politikalarının yürürlükte olduğu, OHAL ve KHK’lerle her türlü hukuksuzluğun ve keyfiliğin dayatıldığı, cinsiyet eşitsizliğinin derinleştiği, taciz ve tecavüzün artmakla beraber yasal kılıflarla meşrulaştırılmaya çalışıldığı bir süreçte erkek-devlet şiddetiyle hayatlarımız üzerinde cinsiyetçi bir abluka kurulmak isteniyor" denildi.

‘KADINLAR EV İÇİNE HAPSEDİLMEK İSTENİYOR’

Yüksel açıklamasında, iş güvencesinin yok edilmek istendiğine ve KHK’lerle işlerine son verilmesine değinerek, “Esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma kadın emeğine dayandırılarak yaygınlaştırılmak isteniyor” dedi. Kadın örgütlülüğü, kadın kurumsallaşması ve kazanımlarının da yok edilmeye çalışıldığını belirten Yüksel, “OHAL bahanesiyle sokaklar ve alanlar kadınlara kapatılarak sesimizi, itirazımızı duyurmamız engellenmek isteniyor. Kamusal alan dinci muhafazakârlıkla yeniden şekillendirilerek kadınlar ev içine hapsedilmek isteniyor ” ifadelerini kullandı.

Yüksel, artarak devam ettiğini söylediği erkek şiddetine dair rakamlara da değindi ve “AKP hükümetinin kadına yönelik şiddetle mücadele bir yana, bu mücadeleyi ve dayanışmayı gösteren derneklerin kapılarının mühürlendiği, kayyımların ilk icraatlarının kreş ve kadın birimlerinin kapatılması” olduğunu hatırlattı.

‘KADINLARIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELESİ KAZANACAK’

“25 Kasım erkek egemen sisteme ve tecavüzlerine karşı mücadele yürüttükleri için katledilen Mirabel Kızkardeşlerin direniş mirasına dünyanın dört bir yanında alanlarda sahip çıkan milyonlarca kadının yarattığı umuttur” diyen Yüksel, “KESK’li kadınlar olarak hayatımızı zaptu rapt altına almak isteyen OHAL ve KHK’lere karşı ifade özgürlüğümüze, örgütlenme özgürlüğümüze ve sokaklara sahip çıkıyoruz” dedi.     
KESK’li kadınların basın açıklamasında “Darbeyle mücadele adı altında toplumsal muhalefete yönelik uygulanan baskılar, çalışma hayatındaki sömürü, eğitim alanı başta olmak üzere kamusal alandaki muhafazakârlaşma ve anti laik uygulamalar, kadın bedenini denetim altında tutmaya çalışan yasalar ile cezaevi ve gözaltındaki cinsiyetçi, düşmanca uygulamalara” dahil birçok konuya değinildi. Kadınlar 25 Kasım açıklamasını, bütün bunlar karşısında “Susmayacağız, yılmayacağız, direneceğiz ve biz kazanacağız. Faşizme karşı kadınların örgütlü mücadelesi kazanacak” ifadeleriyle sonlandırdılar. (Antep/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP’den AP’nin müzakere kararına ilk yorum

SONRAKİ HABER

"Adalet yok" diyen matematik öğretmeni yaşamına son verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...