25 Kasım 2016 19:49

HDP’den AP’nin müzakere kararına ilk yorum

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy: AKP'nin dış politikalarının bedelini halk ödüyor.

Paylaş

HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı, Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak dondurulmasına yönelik tavsiye kararının kabul edilmesini değerlendirdi.

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında konuşan Özsoy, “Darbe sürecinden sonra çok daha net bir şekilde ‘Şangay fantazileri’ duyuyoruz. Erdoğan ve AKP Hükümeti ‘Şangay’a gireceğiz, Avrupa bizi anlamıyor’ diyor. ‘Herkes darbeci, herkes terörist’ söylemleriyle son derece içe kapanmacı bir dış politika izleniyor. Dünyaya ‘Ey Rusya, Ey Avrupa’ diyerek hiçbir şey elde edemezsiniz. Bu kadar yüksek perdeden bağırıp çağırdıklarına bakmayın, hem iç politikada hem dış politikada son derece zorlanıyorlar” diyerek eleştirilerde bulundu.

HÜKÜMET KİMSEYİ KANDIRMASIN

Avrupa Parlamentosu'nda alınan kararı da değerlendiren Özsoy, “Türkiye’nin Avrupa Birliği destekçilerinin sayısının 37’ye kadar düşmüş olması çok ciddi bir durumdur. Bakanlar, başbakan ve cumhurbaşkanı bu kararın hiçbir şey ifade etmediğini söylediler. Siz istediğiniz kadar semboliktir deyin. Bu durum piyasalar için sembolik değil, son derece pratik. Böylesi bir siyasal krizin pratik anlamda sonuçları olacaktır. Bunun faturası halka çıkacaktır, küçük esnafa çıkacaktır, döviz üzerinden alışveriş yapan insanlara çıkacaktır. Hükümet kimseyi kandırmasın. Avrupa ile ilişkiler daha kaotik daha gerilimli bir şekilde devam ederse sonuçları felaket biçiminde olur” uyarısında bulundu.

Hükümete militarist söylemlerle toplumu başkanlık sistemine hazırlamaktan vazgeçme çağrısı yapan Özsoy, “İçeride, Türkiye’de yaşayan herkesle demokratik, barışçıl bir şekilde ilişkilenilmesi gerekiyor. Dışarıda ise dış politikanın pazarda karpuz satmaya benzemediğini unutmamak gerekiyor. İktidarda olanlar bile şu an gidişattan memnun değil” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da kadınların eylemi Valilik kararıyla engellendi

SONRAKİ HABER

Aramco saldırısını üstlenen Husiler, Birleşik Arap Emirlikleri'ni tehdit etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa