25 Kasım 2016 14:29

KESK'lilere yönelik ihraçlar İzmir'de protesto edildi

İzmir’de BES ve SES üyeleri düzenledikleri eylemle KHK ile yürütülen cadı avlarına tepki gösterdi.

Paylaş

KESK'e bağlı SES İzmir Şubesi ve BES İzmir Şubesi üyelerinin OHAL KHK'si ile açığa alınmaları ile ilgili basın açıklamaları yaptı. Eylemlerde darbe girişiminin bahane edilerek, kamunun tasfiye edildiği ve kamu emekçilerinin iş güvencesinin ortadan kaldırıldığı belirtildi ve hukuksuz bir şekilde gerçekleşen ihraçlara tepki gösterildi. Açıklamalarda kamu emekçilerinin diz çökmeyeceği de ifade edilirken göreve iadeler gerçekleşene kadar mücadele edileceği de vurgulandı.

'GÜNEŞ OHAL İLE SIVANMAZ'

Açıklamaların ilki Güneş Tercan isimli bir sağlık çalışanın açığa alındığı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, SES temsilciliği tarafından gerçekleşti. Yemekhane önünde yapılan eylemde 'Baskılar Bizi Yıldıramaz', 'Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek', 'Direne Direne Kazanacağız' , 'Vicdan Susmaz, SES Seyretmez' ve 'OHAL'de, Herhalde Bir Aradayız' sloganları atıldı. Hastane çalışanları ihraç edilen meslektaşları Güneş Tercan için destek amaçlı 'Güneş OHAL ile sıvanmaz' yazılı dövizler de taşıdılar. Eyleme, başka hastanelerden sağlık emekçileri, TİHV ve Halkların Köprüsü Derneği üyeleri de katıldı.

'AÇIĞA ALINANLAR GERİ DÖNECEK'

Açıklamada konuşan SES İzmir Şube Başkanı Rukiye Çakır darbe girişimin bir darbeye çevrildiğinin altını çizerek “Bu darbe muhattaplarına karşı değil, emekçilere yönelik yapılıyor. Biz bunu tanımayacağız. Daha önce de arkadaşlarımız açığa alındı. Onlar geri döndü. Yine açığa alınan arkadaşlarımız da geri dönecektir. OHAL'in bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. OHAL'le birlikte kamu emekçilerinin iş güvencesi de ortadan kaldırıldı. Anti demokratik uygulamalar hukuk yoluyla geri dönecek. Biz de açığa alınan arkadaşlarımızla dayanışma içinde olacağız” dedi.

'GÜNEŞ'İMİZİ KARARTAMAYACAKLAR'

Daha sonra konuşan İzmir Tabip Odası Yöneticisi Fatih Sürenkök de “Sadece OHAL'de değil, herhalde biz bu hastanede hizmet verdik. OHAL'ler, KHK'ler Güneş'imizi karartamayacaklar. Bu sıra bir gün bize de gelecek ama o zaman da susmayacağız. Herkes bilsin ki bu hukuksuzluk varken kimse garantide değil. Bu hukuksuzluk bir gün herkesi vuracak ama ülkenin yaşanır bir hale gelmesi için mücadeleyi devam ettireceğiz” dedi.

'ONURUMUZU SATMADIĞIMIZ İÇİN YAPILDI'

Son olarak OHAL kararnamesi ile ihraç edilen Hemşire Güneş Tercan konuşma yaptı. Tercan, hukuksuzluklara sessiz kalmadıkları için ihraç edildiklerinin altını çizerek “Vicdanımızı susturamıyoruz. Vicdanımızı susturamadığımız için cezalandırılıyoruz. Bizi maddi olarak sınırlayabilirler ama manevi değerlerimizi satın alamazlar. Ben onurumu satmadım. Onurlu olduğum için bunun yapıldığını düşünüyorum. KESK'in sloganı ile bitirmek istiyorum. Lütfetmediniz hepsi alınterimizdir” dedi.

MALİYE EMEKÇİLERİ DE EYLEMDEYDİ

Büro Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi de KHK'lerle ihraç ve açığa almaları protesto etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. “Kamunun tasfiyesine, kamu emekçisi kıyımına izin vermeyeceğiz” yazılı pankart açan kamu emekçileri sık sık, ‘Zalimin zulmüne direneceğiz’ , ‘Gün gelecek davran dönecek AKP halka hesap verecek’ ve ‘Direne direne kazanacağız’ sloganları attı.

'ÜLKE KHK’LERLE KEYFİ BİR ŞEKİLDE YÖNETİLİYOR'

Basın açıklaması okuyan BES İzmir Şube Başkanı Musa Sever, yasalar yok sayılarak hukuksuz bir şekilde uygulamaya konulan KHK’lerle keyfi bir şekilde ülkenin yönetildiğini belirterek, 1 Eylül'den bugüne çıkartılan KHK'ler ile binlerce kamu emekçisinin görevine son verildiğini söyledi. 23 Kasım tarihinde yayınlanan son kararname ile Türkiye genelinde 98 üyelerinin görevine son verildiğini ifade eden Sever, “İzmir'de ise şube yöneticimizin de içinde bulunduğu 6 üyemiz ihraç edilmiştir. Bugün ise Sosyal Güvenlik Kurumda çalışan 2 yöneticimizle birlikte toplam 7 üyemiz hiçbir gerekçe gösterilmeden açığa alınmıştır” dedi.

'ÜYELERİMİZ DERHAL GÖREVLERİNE BAŞLAMALI'

Bir an önce OHAL uygulamalarına son verilerek yayınlanan KHK’lerin sonuçları ile birlikte geri çekilmesi gerektiğini söyleyen Sever, “Açığa alınan ve görevine son verilen yönetici, temsilci ve üyelerimiz derhal görevlerine başlatılmalıdır. Üyelerimizin tamamı görevlerine iade edilene kadar yılgınlığa düşmeden, kararlı ve sürekli olarak her türlü eylem, etkinlik, dayanışma ve hukuki süreçleri sonuna kadar kararlılıkla sürdüreceğiz. Bizden korkmamızı ve yılgınlığa düşmemizi bekleyenleri büyük bir hayal kırıklığının beklediği bilinmelidir” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Krom madenindeki göçükte mahsur kalan işçi kurtarıldı

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da kadınların eylemi Valilik kararıyla engellendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...