25 Kasım 2016 14:05

Gezici Festival yolculuğa başlıyor

22’ncisi düzenlenen Gezici Festival, her yıl olduğu gibi Ankara’dan yolculuğuna başlıyor.

Paylaş

Ankara Sinema Derneği tarafından bu yıl 22’ncisi düzenlenen Gezici Festival bugün Ankara’da yolculuğuna başlıyor. 25 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Alman Kültür Merkezi’ndeki gösterimlerinin ardından festival Eskişehir’e konuk olacak.

Festivalin ilk gün programında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Zeki Demirkubuz’un son filmi Kor, Reha Erdem Seçkisi’nden Ox-Bow Olayı, Dünya Sineması’ndan Hayvanat, yönetmen Rıza Sönmez’in de katılımıyla “Orhan Pamuk’a Söylemeyin, Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var” ve yine Dünya Sineması’ndan Maren Ade’nin filmi Toni Erdmann yer alıyor. Alman Kültür Merkezi’ndeki gösterimler ise yarın başlıyor. Saat 15.30’da Çocuk Filmleri ile başlayan film gösterimleri 18.00’da konuk sanatçımız Zeyno Pekünlü’nün de katılımıyla gerçekleşecek “Yeşilçam’dan YouTube’a Erkeklik Halleri” gösterimleri olacak.

James Demo’nun Arabulucu (The Peacemaker) belgeselinin gösterileceği bölüm kapsamında, filmin kahramanı Padraig O’Malley Ankara’da olacak. Kuzey İrlanda, Kosova, Nijerya gibi ülkelerde barış müzakerelerinde bulunan O’Malley, ABD Büyükelçiliği ve Sivil Düşün’ün katkılarıyla gerçekleştirilecek film gösteriminin ardından Türkiye ve Ortadoğu’yla ilgili görüşlerini izleyicilerle paylaşacak.

REHA ERDEM’İN SEÇKİLERİ

Gezici Festival, bu yıl, Reha Erdem’in seçtikleriyle sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Erdem’in seçkisinde beş klasik yer alıyor: Tehlikeli Fısıltı (Children's Hour; William Wyler, 1961), Sessizlik (The Silence; Ingmar Bergman, 1963), Ox-Bow Olayı (The Ox-Bow Incident; William Wellman, 1943), Yankesici (Pickpocket; Robert Bresson, 1959), Stromboli (Roberto Rosselini, 1950). Reha Erdem, sinemanın altın çağı ve sinemada yenilenmenin tek umudu olarak gördüğü bu filmleri seçme nedenlerini festival sırasında izleyicilerle paylaşacak.

OSMANLI’NIN PEÇESİ AÇILACAK

Gezici Festival, bu sene uluslararası arşivlerden henüz gün yüzüne çıkmamış bir Osmanlı İmparatorluğu ile de tanıştıracak. Osmanlı topraklarını ziyaret eden yabancılar tarafından 1918-1926 yılları arasında çekilmiş bu filmler, Çanakkale Savaşı’ndan, İstanbul sokaklarında gördükleri kamerayı, peçelerini açarak selamlayan Osmanlı kadınlarına varıncaya kadar, görünmeyen Osmanlı’yı beyazperdeye yansıtacak.

Hollanda Büyükelçiliği’nin katkıları ve EYE Film Enstitüsü işbirliğiyle izleyici karşısına çıkacak ve festivalin 20. yılında gerçekleştirilen “Osmanlı’dan Manzaralar”ın devamı niteliğindeki bu bölüm, Osmanlı İmparatorluğu’na farklı bir ayna tutacak. Gösterim sırasında, Nezih Erdoğan sunumu, Çiğdem Borucu da piyanosuyla bu sessiz görüntülere eşlik edecek. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Kadınların örgütlü mücadelesi kazanacak’

SONRAKİ HABER

Polis, kol kırmanın "yasal sınırlar içinde" olduğunu savundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa