25 Kasım 2016 09:43

Gezici Festival yola çıkıyor

Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen Gezici Festival, 22’inci yolculuğuna bugün başlıyor.

Paylaş

Her yıl olduğu gibi, Ankara’dan yola çıkacak Gezici Festival'in ilk gün programında Çağdaş Sanatlar Merkezinde Zeki Demirkubuz’un son filmi Kor, Reha Erdem Seçkisi’nden Ox-Bow Olayı, Dünya sinemasından Hayvanat, Yönetmen Rıza Sönmez’in de katılımıyla “Orhan Pamuk’a Söylemeyin, Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var” ve yine Dünya sinemasından Maren Ade’nin filmi Toni Erdmann. 

Alman Kültür Merkezi’ndeki gösterimler ise 26 Kasım Cumartesi günü başlıyor.15.30’da Çocuk Filmleri ile başlayan film gösterimleri 18.00’de konuk sanatçı Zeyno Pekünlü’nün de katılımıyla gerçekleşecek “Yeşilçam’dan YouTube’a Erkeklik Halleri” gösterimleri olacak. 

TÜRKİYE SİNEMASINDAN ÖDÜLLÜ FİLMLER

Gezici Festival, “Türkiye 2016” bölümü ile Türkiye sinemasının en yeni örneklerini, filmlerin yönetmenleriyle birlikte izleme olanağı sunuyor. Sinemaseverler, bu bölümde, sadece en yeni, bol ödüllü Türkiye filmleriyle değil, yönetmenleri ile de buluşacak. Filmleri, seyirciyle izleyecek olan Türkiye’nin usta yönetmenleri Reha Erdem, Kıvanç Sezer, Zeki Demirkubuz, Mehmet Can Mertoğlu, Soner Can, Barış Kaya ve Rıza Sönmez, gösterimlerden sonra izleyicilerle filmleri hakkında söyleşi yapacak.  

“Türkiye 2016” bölümünde, beyaz perdeye yansıyacak filmler; Mehmet Can Mertoğlu’nun Cannes Film Festivali’nden ödülle dönen filmi Albüm, katıldığı festivallerde çok sayıda ödül alan Kıvanç Sezer’in Babamın Kanatları, Venedik Film Festivali’nden ödüllerle dönen Reha Erdem’in son filmi Koca Dünya, yeni kurgusuyla Zeki Demirkubuz’un son filmi Kor, Rıza Sönmez’in seyircileri kısa bir Kars gezintisine davet ettiği filmi Orhan Pamuk’a Söylemeyin, Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var, ilk gösterimini Berlin Film Festivali’nde yapan ve katıldığı festivallerden 18 ödülle dönen Soner Caner ve Barış Kaya’nın yönetmenliğini yaptığı Rauf.


KİAROSTAMİ, ‘YARIM KALAN SÖZLER’ İLE ANILACAK 

Gezici Festival, 4 Temmuz 2016’da hayata gözlerini yuman, dünyaca ünlü İranlı Yönetmen, Senarist ve Yapımcı Abbas Kiarostami’yi anmak için “Yarım Kalan Sözler” isimli özel bir bölüm hazırladı. Film, Kiarostami’nin çalışma ortağı ve yakın arkadaşı, görüntü yönetmeni Seyfullah Samadian imzalı Abbas Kiarostami ile 76 dakika ve 15 saniye (76Minutesand 15 secondswith Abbas Kiarostami).

GEZİCİ FESTİVAL, İLK GÖSTERİMLER

Gezici Festival, 22’nci yolculuğunda da uluslararası yankı bulan filmlerin, festivalin kentlerindeki “ilk” gösterimleri ile izleyicisinin karşısına çıkacak.  Bu bölümde gösterilecek filmler: Ivan I. Tverdovsky’nin Karlovy Vary başta olmak üzere pek çok uluslararası festivalden ödüllerle dönen filmi Hayvanat (Zoologiya), Thomas Bidegain’in, evden kaçırılan kızını arayan bir ailenin yaşadıklarını anlattığı filmi Kovboylar (LesCowboys), Usta Yönetmen Jim Jarmusch’un Cannes Film Festivali’nde gösterilen son yapıtı Paterson, yılın sinema olayı olarak değerlendirilen MarenAde’nin Cannes’da ilk gösterimini yapan filmi Toni Erdmann, İsveçli Yönetmen Mans Mansson’un Berlin ve Göteborg film festivallerinde ilgiyle karşılanan filmi Yarden, Brezilyalı Yönetmen Kleber Mendonça Filho’nun Cannes Film Festivali’nde yarışan filmi Aquarius, Mısır’ın Oscar Adayı Mohamed Diab’ın son filmi  Çatışma (Clash), Koreli Yönetmen Sang-hoYeon’un filmi Seul İstasyonu (Seoul Station). (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

'Türküleri yapanlar yasaları yapanlardan daha güçlüdür'

SONRAKİ HABER

ODTÜ'de 702 öğrenci yurtlara yerleşemedi, yönetim sessiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa