25 Kasım 2016 04:17

Mersinli emekçilerden ihraçlara tepki

Mersin'de OHAL kapsamında çıkarılan KHK'ler ile ihraç edilen emekçiler birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Paylaş

OHAL kapsamında çıkarılan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) meslekten ihraç edilen BES Mersin Şubesi üyeleri, “Bir araya gelip, irademizi ortaya koyarsak bu karanlık günleri bitirebiliriz” dedi.

Son KHK ile Büro Emekçileri Sendikası Başkanı ve üyeleri kamudan ihraç edildi. İhraç edilenlerden biri olan BES Şube Başkanı Yusuf Kaya, 15 Temmuz öncesi ve sonrasında hükümetin izlediği politikalarla Türkiye’nin son derece tehlikeli bir sürece girdiğini söyledi.

Hükümetin OHAL’i demokrasi üzerindeki kılıç gibi kullandığını kaydeden Kaya, KESK’e yönelik yapılan bu operasyonların amacının KESK’in mücadeleci tarafını bitirmek olduğunu kaydetti. KESK’e bağlı tüm yapıların, emek, barış, demokrasi ve kardeşlik için mücadele yürüttüğünü ifade eden Kaya, bundan sonra da mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Türkiye’deki karanlığın dağılması, hukuk ve adaletin işlemesi için herkesin bir araya gelmesi gerektiğini ifade eden Kaya, “Türkiye mücadelesinde eksik olan şey bir araya gelmek. Bir araya gelip, irademizi ortaya koyarsak bu karanlık günleri bitirebiliriz” diye konuştu.

BES Mersin Yönetim Kurulu Üyesi Muhbet Taş ise, ihraç edilmeyi beklediğini söyleyerek, “Her gün ya ölümlere ya da yeni ihraçlara uyanıyoruz” dedi. KESK’e bağlı sendikaların tek tek hedef seçildiğine dikkat çeken Taş, “Birlikte güç olmalıyız. Bugünleri aşacağız” şeklinde konuştu. 

Yapılanların ailelere bir zulüm olduğunu söyleyen ihraç edilen BES Mersin Eski Şube Başkanı Merdan Taş da “Devlet kendine dikensiz bir gül bahçesi yaratmak istiyor. Amaçları nerede bir muhalif, aydın sınıf varsa onları susturarak, halkı aydınlatmaları ve bilgilendirmelerini engellemek. 5 bin memur bir gecede soruşturmaya uğramadan ihraç ediliyor. Neden diye soruyorsunuz, OHAL var diyorlar. OHAL bir onlara karışmıyor” dedi. (Mersin/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

İzmir'de forum: Mücadele işyerlerine mahallelere yayılmalı’

SONRAKİ HABER

Berkin Elvan'ın vurulduğu yere ait keşif raporu: Rapor var, tespit yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa