Uzun süreli grevler gerekli

Uzun süreli grevler gerekli

Ülke genelinde etkili olan 23 Mayıs grevinin ardından toplusözleşme yüksek hakem kurulunda iken Hükümet yetkililerinin açıklamaları da sürüyor. İzmir’deki konfederasyon temsilcilerine bundan sonra taleplerinin karşılanması ve izlenebilecek yol konusunda ne düşündüklerini şube başkanlarına sorduk. KESK Şubeler Platformu

Emine Uyar

MEMUR-SEN’İ DE KATMALIYIZ

BES İzmir Şube Başkanı Ramis Sağlam da, toplusözleşmenin başından bu yana 23 Mayıs grevinin, özellikle Kamu-Sen’in de grev kararı almasıyla başarılı geçeceğinin belli olduğunu ifade ederek, “Grev gündeme oturdu. TİS masasındaki grev talepleri işyerlerinde sahiplenildi. Hem sendikalar bu konuda iyi çalışma yaptı hem de talepler can alıcıydı” dedi. Üç konfederasyonun alanda birlikte olamamasının önemli bir eksiklik olduğunu belirten Sağlam, “Protesto niteliğini aşan talep alıcı yeni bir grevi örgütlemek durumundayız. Önümüzdeki grevi iki güne çıkarmak zorundayız. Bütün eksikliklerine rağmen Memur-Sen’i de katmak zorundayız” dedi.

AMAÇLARI EMEKÇİLERİ BİRBİRİNE DÜŞÜRMEK

Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Abdullah Tunalı, Başbakan’ın öğretmenlerle ilgili olarak yapmış olduğu, “15 saat derse giriyorlar şu kadar para alıyorlar. Bu diğer memurlara yapılmış haksızlıktır” açıklamasının Hükümet’in bundan sonrası için izleyeceği yolu gösterdiğini belirterek, “Bu da memurları birbirine düşürmektir. ‘Bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ anlayışından her şeyin para ile ölçüldüğü anlayışa gelinmiş bulunuyor. Öğretmen, büro emekçisi, belediye çalışanı ayrımı yapmadan emekçileri birbirine düşüren bu tuzaklara karşı her zaman cansiperane karşı koyacağız ve daha fazla yan yana geleceğiz, kenetleneceğiz. Eylemlerin genişleyerek sürmesi lazım” dedi.

Kamu-Sen İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol da sürecin devam ettiğini, YHK’dan çıkacak kararın önemli olduğunu belirterek, “Eğer yine memurların talepleri yerine gelmezse yine diğer sendikalarla birlikte eylem yapılabilir. 1-2-3 günlük grev olabilir. Önemli olan istediğimizi almak. 1 yıllık enflasyon yüzde 12 iken yüzde 7,5’luk zam oranı tutarsızlıktır. Kendi sözleri ile örtüşmüyor. Ülkede 2.5 milyon memur var. Aileleri ile birlikte en az 10 milyon kişi. Kendi ifadeleri ile büyüyen Türkiye ekonomisinden memurun payını versinler” dedi.   Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Abdurrahim Şenocak ise ek ödemelerle ilgili yaşanan mağduriyetin giderilmesi talebi ile bir günlük iş bırakıp üretimden gelen güçlerini kullandıklarını ifade ederek, “Mesaj yerine ulaşmıştır. Bundan sonraki süreçte YHK’da memurların lehine olumlu sonuç alınmazsa demokratik haklarımızı almak için sendikal gücümüzü kullanarak mücadele edeceğiz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)


‘KAYBEDECEK BİR ŞEYİMİZ YOK’

Yeşilyurt Hastanesi SES İşyeri Temsilcisi Nurgül Önder: Hastanemdeki katılımdan çok mutlu değilim açıkçası. İdareciler önlemlerini alıyor. Bundan sonra yapılacak olan peşpeşe iki gün üç gün iş bırakmak. Grevden bir gün önce suya yüzde 25 zam geldi. Mesele sadece zam değil, pek çok hakkımız alttan alta elimizden alınıyor kimsenin haberi olmuyor. Sürekli dinamik tutmak lazım süreci. 21 Aralık’tan sonra daha sıkı tutulmalıydı örneğin. Artık kaybedecek bir şeyimiz yok. Tepecik Hastanesi SES İşyeri Temsilcisi Deniz Karlık: Temsilciliğimizde toplantı yapıp süreci değerlendireceğiz arkadaşlarla. Görüşlerimizi sendikamıza ileteceğiz. Bana göre bu aşamadan sonra eylem ve etkinliklerin devam etmesi lazım.  

www.evrensel.net