24 Kasım 2016 22:16

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk tutuklandı

Görevden alındıktan sonra yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk tutuklandı.

Paylaş

Olağanüstü Hâl (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden alınan ve 21 Kasım'da gözaltına alınan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, bugün adliyeye çıkarıldı. Emniyette susma hakkını kullanan 74 yaşındaki Ahmet Türk, savcılık tarafından alınan ifadesinden sonra tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. 

Ahmet Türk, sevk edildiği mahkemece “Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. Türk, "Belediyede çalışan işçilerin PKK'lilerin akrabası olması", "Bagok Dağı Bendere Mevkii’nde bulunan Bagok Mezarlığı’nın yapılması", "Anadilde eğitim veren ana sınıflarının yapılması" gibi iddialarla suçlanıyor. 

SİLİVRİ CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Ahmet Türk'ün tutuklandıktan hemen sonra İstanbul’a oradan da Silivri Cezaevine götürüldüğü öğrenildi. 

Ahmet Türk'ün yanı sıra 21 Kasım günü merkez Artuklu Belediye Eş Başkanı Emin Irmak, Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Baran İlhan, belediye meclis üyesi Mehmet Ali Amak, belediye çalışanları Şeyhmus Şimdi, Sultan Bingöl, Artuklu Belediye Yardımcıları İsmet Birtek ve Mehmet Yıldırım, Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Mardin Şubesi Eş Başkanı Av. Seher Acar ve MHD üyeleri Av. Mahmut Bingöl, Av. Feyzi Atsız ile Av. Ziya Baği'nin aralarında bulunuduğu 30 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar hâlâ İl Emniyet Müdürlüğü'nde tutuluyor. 

AHMET TÜRK: BAŞARAMADILAR, BAŞARAMAYACAKLAR

Hükümetin KHK'leri gerekçe göstererek kayyım ataması üzerine görevden uzaklaştırılan Ahmet Türk, en son 17 Kasım'da belediye önünde yapılan açıklamada konuşmuştu. Saldırıların Rojava’da Kürtlerin kazanımlarına karşı duyulan öfke olduğunu belirten Türk, "Çöktürme planı ile bizi yıldırmaya çalışıyorlar. Biz bunları geçmişte de yaşadık. O zaman başaramadılar, bizi sindiremediler. Şimdi de öyle olacak. Başaramayacaklar. Tek sesli bir Türkiye yaratılmasına karşı mücadele edeceğiz" diye konuşmuştu.

Fatih Polat: Siyasette sabır ve Ahmet Türk

AHMET TÜRK KİMDİR?

Kürt siyasetinin en önemli isimlerinden biri olan Ahmet Türk, 1942 yılında Mardin'in Derik ilçesinde dünyaya geldi. Meclis'e 6 defa giren Türk, ilk olarak 1973 yılında Demokrat Parti listesinden Mardin milletvekili seçildi. Daha sonra bu partiden istifa ederek CHP'ye geçen Türk, bir süre CHP çatısı altında milletvekilliği yaptı. Daha sonra sol ittifağın kurulduğu SHP'de milletvekilliği yapan Türk, Halepçe Katliamı nedeniyle 1989 yılında Paris’teki Kürt Konferansı'na katıldığı gerekçesiyle bu partiden ihraç edildi. Bir grup siyasetçi ile birlikte Halkın Emek Partisi'ni (HEP) 1990'da kuran Ahmet Türk, bu partinin Anayasa Mahkemesi'nce kapatılması üzerine Demokrasi Partisi'ni (DEP) kurdu. Türk, DEP'ten grup arkadaşları Hatip Dicle, Selim Sadak, Leyla Zana ve Orhan Doğan gibi milletvekillerinin 2 Mart 1994'te tutuklu yargılandığı davada sanık sandalyesinde yer alıyordu. DEP milletvekilliği ve genel başkanlığının ardından HADEP ve DEHAP'ın da yönetiminde aktif rol oynayan Türk, Demokratik Toplum Partisi'nin kurucusu ve genel başkanı oldu. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Februniye Akyol ile birlikte Mardin Büyükşehir Belediyesi eş başkanlığına seçildi. 

BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Ahmet Türk'ün gözaltına alındığı 21 Kasım'da, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan yazılı açıklamada şöyle denilmişti: "Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Merkez Artuklu İlçe Belediyesiyle ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımıza ve Emniyet Müdürlüğümüze intikal eden ihbarlar ve bilgiler kapsamında, Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2015- 6522 soruşturma numarası üzerinden Terör Örgütü Üyesi Olmak suçundan soruşturma başlatılmıştır. Bu soruşturma kapsamında bu belediyelerin ellerinde bulunan imkan, araç ve yetkilerini PKK/KCK terör örgütünün ve üyelerinin lehine olacak şekilde kullanarak veya kullanılmasına göz yumarak, örgütün stratejisi doğrultusunda örgüte destek verdikleri veya yardım ettikleri şeklindeki ihbar ve bilgiler nazara alınarak ilgililer hakkında örgü üyeliği suçu kapsamında 21.11. 2016 günü gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda, belediyelerin her kademesindeki tespit edilen şüphelilerle ilgili arama, el koyma ve gözaltı talimatı verilmiştir. Bu aşamada 22 şüpheli hakkında verilen talimatın gereği yerine getirilmiş olup, şüpheliler gözaltına alınmıştır. Soruşturma dosyasında kısıtlılık (gizlilik) kararı alınmış olup, soruşturmaya bu şekilde devam edildiği, soruşturmanın safahatı ile ilgili ilerleyen aşamada yeniden bilgilendirme yapılacağı, kamuoyuna saygıyla duyurulur." (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Çanakkale’de kadınlar şiddeti konuştu

SONRAKİ HABER

Aramco saldırısını üstlenen Husiler, Birleşik Arap Emirlikleri'ni tehdit etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa