24 Kasım 2016 16:00

Çanakkale’de kadınlar şiddeti konuştu

Çanakkale Ece Ayhan Evi'nde Çanakkale Kadın Dayanışması kadınların meşru müdafaa hakkını konuştu.

Paylaş

Çanakkale Ece Ayhan Evi'nde Çanakkale Kadın Dayanışması kadınların meşru müdafaa hakkını konuştu. Yapılan panelde kadınlar, erkeklere tahrik indirimi gibi birçok indirim uygulanırken bu indirimlerin kadınlara uygulanmamasına tepki gösterdi.

Panelde Gazeteci, Yazar Sibel Hürtaş, Çanakkale Barosu Kadın Komisyonu Üyesi Güneş Pehlivan ve Üniversite Öğrencisi Zekiye Balık konuşmacı olarak yer aldı.  Hürtaş, Adalet Bakanlığından zar zor aldıkları izinlerle İstanbul,  Ankara, Eskişehir, Denizli ve Adana'daki cezaevlerinde konuştukları mahpus kadınların hikayelerini anlattı. Hürtaş, Pakistanlı, Türkiyeli, zengin, fakir, 6 dil bilen, okuma yazması olmayan, 12 yaşında evlendirilen 30 farklı  kadınla röportaj yaptığını anlatarak, bu kadınların ortak özelliklerinin şiddet olduğuna dikkat çekti. Hürtaş, "Cezaevlerinden ilk çıktığımda herkesin ortak noktasının cinsel şiddet olması bizi çok şaşırttı" dedi. Kocalarını öldüren kadınların ortak cümlelerinin, "Ya o beni öldürecekti. Ya da ben onu öldürecektim" olduğunu aktardı.

MAHKEMEDE ÇOCUKLARI İÇİN SUSAN KADINLAR

"Kadınlardan arasında en düşük cezanın 19 yıl olduğunu belirten Hürtaş, “Müebbet alan kadınlar var. Çocuklarını koruma iç güdüsüyle hiçbiri konuşmamış. Eşi tarafından başkalarına pazarlanan bir kadın mahkemede konuşmamış mesela. 5 çocuğundan ilki kocasından ve diğerlerinin babalarını kendisi bile bilmiyor. Okumuş, öğretmen polis olmuş çocuklar.  Mahkemede arkasında oturuyormuş çocukları. Onların toplumda rencide olmaması için konuşmamış” diye konuştu. Hirtaş duygularını ise şu şekilde ifade etti: "Türk Edebiyatında kötü yola düşmüş bir kadından bahsedilir. Bizim karşılaştığımız kadınlar eşleri tarafından para karşılığında başka erkekle birlikte olmaya zorlanan kadındı. Toplumun ikiyüzlü olduğuna karar verdim."

EVLİLİK YAŞI 18 OLSUN

Çanakkale Barosu Kadın Komisyonu üyesi Güneş Pehlivan ise AKP'nin isitsmara uğrayan çocuğun fail ile evlendirilmesi önergesinin geri çekilmesine ilişkin, "Bu önerge kaldırıldı, ama hâlâ 18 yaşından küçük çocuklar evlendirilmeye devam ediliyor. Mahkeme kararıyla 16 yaşından evlendiriliyorlar. Bunun da yasal olarak kaldırılması gerekiyor. Uluslararası yasalara göre bu suçtur" dedi. Pehlivan, erkeklerin eşlerini öldürmeden önce ‘Ne yaparsam daha az ceza alırım’ diye baktığını belirterek, "Özsavunma çok ciddi bir çaresizlik olduğunu bize gösteriyor. Kadınlar adli ve kolluk merciine başvurduğunda şiddetin arttığını görüyoruz. O şiddet anında gelişen bir durum" dedi.

Mahkemenin eşlerini öldüren kadınlara ‘Neden darp raporu almadın?’ diye sorduğunu ifade eden Pehlivan, "Kadınlar önceki darbedilmelerinin izlerini mahkemede de taşıyorken neden darp raporu almadın diye sorulması anlamsız?" dedi. (Çanakkale/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Steven Gerrard futbolu bıraktı

SONRAKİ HABER

Rapperlar Dipnot, Enes İshak ve Onur Yeğin ile konuştuk: Anlatılan senin hikayen!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa