24 Kasım 2016 15:08

Haşdi Şabi, IŞİD’in batıyla bağlantısını kesti

Haşdi Şabi milis gücü IŞİD’in batıyla bağlantısını kesti; Musul dört taraftan çevrelendi.

Paylaş

Irak’ın Musul kentinin IŞİD’in elinden alınması için başlatılan operasyona katılan milis gücü Haşdi Şabi, kentin batısındaki kilit konumdaki bir yolu kontrol altına aldı. Böylece Musul dört taraftan çevrelenmiş oldu.

Bu arada Irak güçlerinin kentin doğusundaki ilerleyişi sürüyor. Hava saldırılarında bir köprünün de vurulduğu bildirildi. Kentin içinden geçen Dicle Nehri’nde kullanılabilen tek köprünün kaldığı belirtiliyor.

Beş haftadır süren operasyona Irak güvenlik güçleri, Kürt peşmergeler, bazı Sünni Arap aşiretleri ve Şii milisler katılıyor. AFP haber ajansına konuşan bir Kürt güvenlik yetkilisi, Haşdi Şabi güçlerinin şimdi kuzey batıdaki diğer IŞİD karşıtı güçlerle buluştuğunu, bölgedeki üç köyde bulunan PKK güçlerinin de bunlar içinde yer aldığını ileri sürdü.

Haşdi Şabi Lideri Ebu Mehdi el Humandes bundan sonra Telafer ve Musul arasındaki yola odaklanacaklarını belirtti.

CAFERİ: HAŞDİ ŞABİ SURİYE’YE GİDEBİLİR

Bu arada İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, Haşdi Şabi’nin Suriye’ye gönderilebileceğini ve İran’ın desteğine ihtiyacı olmadığını söyledi.

Başkent Tahran’da düzenlenen Malik Eşter Festivali sırasında gazetecilere konuşan Caferi, “İslam dünyasının şu anda birbirinin yardım ve desteğine ihtiyacı var. Haşdi Şabi güçleri de bu kapsamda Suriye’ye gönderilebilir” dedi. İran’ın Musul operasyonuna müdahil olduğuna yönelik iddiaları da yalanlayan Caferi, “Iraklı mücahitler ve Haşdi Şabi o kadar güçlü ki İranlı güçlere ihtiyaçları yok” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Musul’daki köprünün vurulmasıyla ilgili konuşan Uluslararası Koalisyon Güçleri Komutanı ABD’li Albay John Dorrian, “Bu çaba IŞİD’in hareket serbestliğini kısıtlıyor” dedi.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü ise köprülerin yıkılmasının Musul’un içindeki 1.5 milyon sivilin tahliyesini engelleyebileceğini belirtti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Eğitim Sen'den 24 Kasım mesajı: Açığa almalar son bulmalı

SONRAKİ HABER

Boşanmak istediği eşi cezaevinden çıkan kadın: Öldürülmek istemiyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa