24 Kasım 2016 14:53

‘Türkiye’nin Şangay yolu da uzun’

Çinli akademisyen Doç. Dr. Zan Tao, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şangay açıklamasını ‘diplomatik koz’ olarak niteledi.

Paylaş

Türkiye’nin Şangay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) üyelik için önünde uzun bir yol var” diyen Çinli akademisyen Doç. Dr. Zan Tao, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla gündeme gelen ŞİÖ’ye katılım konusunu Türkiye’nin kullandığı bir “diplomatik koz” olarak niteledi.

Çin Uluslararası Radyosu’na konuyan  Pekin Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Zan Tao, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla gündeme gelen ŞİÖ’ye üyelik konusunda Türkiye’nin önünde uzun bir yol bulunduğunu söyledi.

Zan Tao, “Bana göre NATO üyesi olan Türkiye’nin yapısal olarak Batı’dan ayrılma ihtimali bulunmuyor. Fakat bu Türkiye’nin bazı konular üzerinde çok yönlülük stratejisini sürdürmesini de engellemiyor. Mesela Rusya ve Çin’le ilişkilerin geliştirilmesi” diye konuştu.

Çinli akademisyen şunları söyledi: “Türkiye, bu örgütle (ŞİÖ) güvenlik ve ekonomi işbirliğini derinleştirmekten yarar göreceğini anlıyor. Fakat bu, onun NATO’dan ayrılıp ŞİÖ’ye katılması anlamına da gelmiyor. Bu ihtimal çok düşük. Daha doğrusu, bu Türkiye’nin bir diplomatik adımı, kullandığı bir koz. Fakat bu koz, sadece Batılı ülkelerin liderleri için değil, Türk vatandaşları ve Batılı ülkelerdeki vatandaşlar için de kullanılıyor. Genel olarak, bence Türkiye denge sağlamaya çalışıyor, iki taraftan da yarar elde etmek istiyor”

“Türkiye’nin ŞİÖ’ye resmi üyeliği için daha önünde uzun bir yol var” diyen Doç. Dr. Zan Tao, Ankara için esas meselenin Batı ile ilişkilerinde denge sağlamak olduğunun, bilhassa Donald Trump’un başkanlığı sonrası ilişkilerin düzelmesi hâlinde Türkiye’nin ŞİÖ’ye üyelik talebinin şu anki gibi şiddetli olacağını sanmadığının da altını çizdi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şirvan'da 8. işçinin cenazesine ulaşıldı

SONRAKİ HABER

İtalya Serie A'da koronavirüs nedeniyle 3 maç ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...