24 Kasım 2016 14:42

Barış talebi hakim karşısına çıktı

Kürt illerindeki operasyonları İzmir’de protesto eden Barış Bloku üyeleri hakkında açılan davanın 2. duruşması görüldü.

Paylaş

Kürt illerinde sokağa çıkma yasakları sırasında yaşanan ölümleri protesto eden Barış Bloku üyeleri hakkında, ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada tutuksuz sanıkların bir kısmı ile avukatları hazır bulunurken, çeşitli siyasi parti ve kitle örgütü temsilcileri de duruşmayı izledi.

Duruşmada ifade veren 8 tutuksuz sanık, yaşananlardan vicdanen rahatsız olduğunu ve bu nedenle basın açıklamasına katıldıklarını belirtirken, basın açıklamasının en demokratik hakları olduğunu söyledi. Daha toplanmadan cemaat operasyonlarında tutuklanan polis şefi Yusuf Uysal'ın kitleye müdahale ettiğini söyleyen sanıklar, haklarında gözaltı kararı olmamasına rağmen 4 saat boyunca gözaltı aracında bekletildiklerini söyledi. Suçlamaları kabul etmeyen sanıklar beraatlerini talep etti.

‘VİCDANLARI İÇİN SOKAĞA ÇIKTILAR’

Sanık avukatları da insanların vicdanları için sokağa çıktığını ve basın açıklaması yapmak istediklerini belirterek, bu eyleme hukuksuz bir şekilde engel olunduğunu söyledi. Dosyayı oluşturan kolluk kuvvetlerinin ‘terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla yargılandığını da belirten avukatlar, müvekkilleri için beraat talep etti. Avukatlar mahkeme heyetine insan hakları örgütlerinin hazırladığı Cizre raporunu da sundu.

Mahkeme heyeti ise ifade vermeyen sanıkların zorla getirilmesine karar vererek, davayı 8 Mart 2017’ye erteledi.

Öte yandan İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri dava öncesi adliye önünde basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklama yapan TMMOB İzmir İKK Sözcüsü Melih Yalçın, AKP iktidarının özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra baskı ve şiddet ortamı yarattığına dikkat çekerek, bu süreçte şehirlerin yakıldığını ve sivil ölümlerinin gerçekleştiğini söyledi.

Barış Bloku olarak yaşanan ölümlere karşı barışı savundukları için dava açıldığını ifade eden Yalçın, “Bu davada yargılananlar barışı, kardeşliği savundukları için yargılanmaktadır. Bizler emekten, barıştan, özgürlüklerden yana olanlar dün olduğu gibi bugün de mücadelemizi sürdüreceğiz. Emekten, barıştan, özgürlüklerden yana olanları faşizme karşı, tek adam diktatörlüğüne karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şirvan’da işçiler hep ölümle burun buruna çalışıyormuş!

SONRAKİ HABER

ABD'den patriot açıklaması: Türkiye talepte bulundu ancak henüz bir karar alınmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...