24 Kasım 2016 19:12

‘Cezaevindekilerin eğitim hakkı engellenemez’

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, 677 Sayılı KHK ile tutukluların eğitim hakkının engellenmesine tepki gösterdi.

Paylaş

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, terör suçlamasıyla tutuklu ve hükümlülerin öğrenim haklarının 677 Sayılı KHK ile ellerinden alınmasını eleştirdi. Dernek, “Potansiyel olarak 50 bin mahpusun öğrenim hakkını elinden alacak olan bu düzenleme gözden geçirilmeli ve hak gaspı anlamına gelen bu yanlıştan dönülmeli” dedi.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada düzenlemenin kabul edilemez olduğu, çünkü öğrenimin anayasada “Kimse, eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz” denilerek anayasal güvenceye alındığı vurgulandı. Mahpusların yargılandıkları yasa maddelerine dayanılarak ayrı bir yaptırıma maruz bırakılamayacağı, infaz sürecinde ayrımcılık yapılamayacağı ifade edilen açıklamada, “Mahpusların mahkeme kararları haricinde hapishane içerisinde haklarının ellerinden alınması ceza içinde ceza anlamına gelir. KHK ile öğrenim hakkı elinden alınanlar sadece ‘hükümlüler’ değil, aynı zamanda ‘tutuklular’. Henüz, Türkiye’nin yasalarına göre de ‘suçları sabit görülmeyen’, henüz kovuşturma aşamasında olan, beraat etmesi olası kişilerin hakları da ellerinden alınmaktadır” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Türker: Fikir özgürlüğünü savunan bir eyleme destek verdim

SONRAKİ HABER

İzmir'de Bayraklı Şehir Hastanesi inşaatının deposunda yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa