24 Kasım 2016 17:41

'Proje okul'a karşı imza toplayan velilere polis saldırdı

Çocukları proje okullarda eğitim gören veliler, topladıkları imzaları MEB'e iletmek için bir araya geldi. Polis, velilere biber gazıyla saldırdı.

Paylaş

Çocukları proje okullarda eğitim gören veliler, taleplerini içeren imzaları Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) iletmek için Ankara’daydı. Basın açıklaması yapmak isteyen velileri engelleyen polis, velilere biber gazı sıktı. Velilerin oluşturduğu bir heyet toplanan 23 bin imzayı MEB'e iletti.

Ankara, İstanbul ve İzmir'deki köklü okullarda, “proje okulu” bahanesiyle öğretmenleri başka okullara yollanan öğrencilerin velileri MEB önünde durumu protesto ederek basın açıklaması yapmak istedi. Polis ise velilerin MEB bahçesine girmesini engelledi. Polisin kullandığı biber gazı nedeniyle bazı veliler fenalaştı.

Velilere destek veren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP iktidarının söz konusu okullarda “gerici ideolojisi”ni yerleştirmeye çalıştığını söyledi. Yarkadaş, okullarda öğretmenlerin yüzde 60’ı değiştirildi. Veliler bu duruma karşı. MEB ise velilerin sorunlarını çözmek yerine polis ordusuyla baskı uyguluyor. Bizlere adeta şüpheli muamelesi yapılıyor” dedi. Velilerin topladığı 23 bin kişinin imzaladığı dilekçelerden korktuğuna dikkat çeken Yarkadaş, “Bakan bu imzalardan korkuyor. Dilekçe hakkını engellemek olağanüstü bir suçtur” diye vurguladı.

CHP Milletvekilleri Barış Yarkadaş, Ceygun İrgin ve Onursal Adıgüzel ile velilerden oluşan 5 kişilik heyetle beraber proje okul dayatmasına karşı toplanılan 23 bin imza dilekçesi MEB'e iletildi.

'AYDINLANSINLAR DİYE OKULA YOLLUYORUZ'

İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi'nde 4. sınıf öğrencisi olan İlayda Aktüre, okullarındaki öğretmenlerin değiştirilmesiyle öğrencilerin büyük sıkıntılar yaşadığını belirterek, “Okullarımızın okul olmasını sağlayan hocalarımız okuldan yollandı. Benim okulumdan 28 öğretmenin yeri değiştirildi. Bizim üniversite kazanmamızı sağlayacak olanlar gönderilen hocalarımızdı. Okullarımızdaki kaliteli bilimsel eğitim kültürü yok edilmek isteniyor” dedi.

Torunu Vefa Lisesi'nde okuyan Fatma Ocak ise Ankara'ya torunu için geldiğini aktararak, “Çocuğumun öğretmenleri değiştiği için yaşadığı üzüntü beni kaygılandırıyor. Biz okullara çocuklarımızı aydınlanmaları için yolluyoruz ancak onlar çocukları aydınlık yoldan çıkarmak istiyorlar” diye konuştu. (AnkaraEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

El Bab saldırısı sonrası Ankara'da kırmızı alarm

SONRAKİ HABER

Hatay'da 25 farklı noktada orman yangını çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa