24 Kasım 2016 11:38

Alpay'ın doğum günü için adliye önünde pasta kesildi

Bugün davası görülecek olan Dilci Necmiye Alpay'ın İstanbul Adliyesi önünde doğum günü kutlandı.

Paylaş

Bakırköy Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan ve bugün davası görülecek olan Dilci Necmiye Alpay'ın İstanbul Adliyesi önünde doğum günü kutlandı.

Bugün İstanbul Adliyesi 22. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek dava öncesi HDP Milletvekili Garo Paylan, Emek Partisi MYK üyesi Levent Tüzel, Sanatçı Ferhat Tunç, çok sayıda gazeteci ve yurttaş Necmiye Alpay'ın 70. yaşını kutladı.

"Sana boncuktan kuş yaptık Necmiye konacak pencerene" dövizi açan kitle Necmiye Alpay için pasta kesti. Ferhat Tunç, Ahmet Kaya'nın 'Doğum günün kutlu olsun" şarkısını seslendirdi.

Daha sonra Ayşegül Tözeren, Necmiye Alpay için yazılan mektubu okudu. Mektup şöyle: "Yetmişinci yaşına ulaştın. Yürekten tebrik ederiz. Doğum gününü arkadaşlarla kutlayacağız. Sen ise aramızda olmayacaksın. Çünkü sen 'silahlı terör örgütüne üye olmuşsun' 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmuşsun, 'terör örgütü propagandası' yapmışsın. Bu feci şeyleri ne zaman, nasıl başardın Necmiyecim? Ziyadesiyle meraktayız. Seni bilen tanıyan, yazılarını okuyan  yüzlerce, binlerce arkadaşının hiçbirinin bunlardan haberi yoktu. Silahların örgütün propagandan filan nerede allah aşkına ? Nasıl saklayabildin bu terörcü faaliyetlerini bizlerden ablacım? İnsan bir haber verir. Düşündük taşındık, sana uygun bir terör örgütü bulamadık. O kadar masumsun ki insan bazen hayret ediyor. Amma da ketummuşsun. Teessüf, teessür, sitem gibi tam adlandıramadığımız, açıklayamadığımız duygulara gark olmuş vaziyetteyiz şu an. Ama kabul edelim ki bizlerin hayal gücü sınırlı. Günümüzün hukuk düzenindeki yaratıcı imgelem senin için  hiçbir arkadaşında bulunmuyor. Yayın dünyasındaki dostların ve birçok okur seni daha çok Türkçe sorunları kılavuzu  ile tanıyor. Dilbilimci, eleştirmen, çevirmen Necmiye Alpay yetmişinde şimdi.”

“70 yaşındaki dilbilimci, eleştirmen, çevirmen Necmiye Alpay hocamıza aylardır yapılan zulümdür. Türkçenin onuru, gururu Necmiye Alpay 70 yaşında ve hapiste. Makul mü sizce bu? Dile, kültüre yaptığı katkılar nedeniyle el üstünde tutulacak, ödüllere boğulacak bir insan mahpus. Kendini yiyen ülke işte bu.”

Mektup okunduktan sonra kitle, alkışlarla davayı izlemek  için adliyeye girdi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

80 gündür ücretsiz çalıştırılan işçiler iş bıraktı

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa