24 Kasım 2016 09:00

Kayserili metal işçileri örgütlülüklerini büyütüyor

Kayseri'de bulunan Tuğra Makina'da çalışan işçiler de Birleşik Metal-İş'e üye oldu. İşçiler: İşçiler olarak Kayseri’de örgütlülüğümüzü büyüteceğiz.

Paylaş


Kayseri’de Ortadoğu Döküm fabrikası işçilerinden sonra serbest bölgede bulunan Tuğra Makina’da çalışan işçiler de DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’e üye oldu. Uzunca bir süredir sendika çalışması yürüten işçiler, “İşçiler olarak Kayseri’de örgütlülüğümüzü büyüteceğiz” dedi.

Görüşlerini aldığımız işçiler, fabrikalarında 100’e yakın işçinin çalıştığını ve LPG tankı ürettiklerini ifade ederek 50’ye yakın ülkeye ihracat yapılmasına rağmen haklarını alamadıklarını söyledi. İşçiler “Çalışma koşullarımız çok ağır olmasına rağmen aldığımız ücretlerin düşüklüğü sonrası gizli bir örgütlenme ile DİSK bünyesindeki Birleşik Metal-İş’e üye olduk. İşçiler olarak Kayseri’de örgütlülüğümüzü büyüteceğiz” diye konuştu.

‘BİRLİĞİMİZ BOZULMASIN YETER’

Çoğunluğu sağladıklarını belirten işçiler geçen hafta Çalışma Bakanlığından yetki belgesinin geldiğini belirterek, birliklerini pekiştirdiklerini dile getirdi. İşçiler şunları söyledi: “Fabrikada çoğunluğu sendika üyesi işçiler oluşturuyor. Yetki şu an biz de. 24 Aralık’ta mahkeme olacak. Umuyoruz ki harcadığımız emek, vermiş olduğumuz mücadele olumlu sonuçlanır. İşçilerin birleşip mücadele etmekten başka şansı yok. Şunu belirtmek gerekirse, kendi iç birliğimiz bozulmasın yeter.”

Geçmiş dönemlerde CEHA örgütlenmesi ve sonrasında da ODS döküm işçilerinin örgütlenmesinin kendilerine cesaret verdiğini aktaran işçiler, “Oralarda çalışmış arkadaşlarımızla burada faaliyet yürütmemiz başarıda etkili oldu” dedi. İki arkadaşlarının işten atılmasının üzüntü verdiğini ifade eden işçiler “Üretimi durdurma gibi şeyler düşündük ama iç örgütlülüğümüz işten atmayı engellemeye yetmedi. Birliğimizi güçlendirmek için toplantılara devam ediyoruz” dedi.

İŞTEN ATILAN BÜLENT GÜLCEMAL: HER KOŞULDA MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

5 yıldır çalıştığı fabrikada sendika faaliyeti yürüttüğü için işten atılan işçilerden Bülent Gülcemal, “CEHA örgütlenmesinde de bulunmuştum. Çalışmaya başladığım ilk günden itibaren sürekli hak arama mücadelesi içinde olduk. İş bırakma denemeleri yaptık fakat yenildik. Daha sonra gizli bir örgütlenme ile bu işi başaracağımızı anladık. 2016 yılında asgari ücrete yapılan zammın altında zam veren ve ‘İkinci altı ayda da zam vereceğim’ diye kandıran patrona karşı işçiler olarak birleştik. Bakanlıktan onay gelmeden bir süre önce ben ve bir arkadaşımız işten atıldık. Şunu söylemek isterim ki her zaman biz diye çıktığım bu yolda fabrikanın dışında bile arkadaşlarımın hakları için mücadele edeceğim, hukuki tüm haklarımı arayıp arkadaşlarımla birlikte haklarımız için mücadele etmeye devam edeceğim, arkadaşlarıma çağrımdır, yılmak yok” diye konuştu. (Kayseri/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

KESK’lilere yönelik ihraçlar protesto edildi

SONRAKİ HABER

CHP Eskişehir il yönetimine kayyum atandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa