24 Kasım 2016 04:50

EMİS’in oyunlarına karşı kazanmak için birleşelim

Gebze'de kurulu General Elektrik İşçileri toplu sözleşme görüşmelerinde yaşananları Evrensel'e yazdı.

Paylaş

General Elektrik İşçileri
Gebze

Sendikamız Birleşik Metal-İş ile metal patronlarının yeni kurduğu Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) arasında süren toplusözleşme görüşmelerinde metal patronlarının ücret ve kazanılmış haklara yönelik tutumları sonrasında başta Gebze, İstanbul ve İzmir olmak üzere ABB Elektrik, General Elektrik ve Schneider Elektrik işçileri olarak toplusözleşme taleplerimiz için OHAL yasaklarına rağmen örgütlü olduğumuz Birleşik Metal-İş Sendikasının şube ve genel merkez yöneticilerinin de katıldığı kitlesel eylemler yaptık.

EMİS fabrikalarda yapılan işçi eylemleri ve Birleşik Metal-İş Sendikasının 2 Kasım tarihinde sözleşme sürecinin tıkanması üzerine yayımladığı basın açıklamasının ardından 14 Kasım tarihinde “Kamuoyuna ve Üye İşyerleri Çalışanlarımıza Duyuru” başlıklı bir basın metni yayımlamıştı. Patron sendikası EMİS’in yayımladığı basın bülteninde işçilerin yaptığı eylemleri ve Birleşik Metal-İş Sendikasının tutumunu uzunca eleştirerek işçilerin birliğini ve sendikal örgütlülüğü zayıflatıcı bir politikayı hayata geçirmedeki kararlılığını ortaya koymuştu.

EMİS PATRONLARI BİZ İŞÇİLERİ DÜŞÜNÜYORMUŞ!

EMİS’in yayımladığı bildiride özetle şunlar yer alıyor: “EMİS işyerlerinde çalışan işçi kardeşlerimizin insan onuruna yakışır yaşama ve çalışma koşullarına sahip olmadıklarını ima etmek tüm çalışanlarımızı üzmüştür.

İşyerlerimizde çalışan metal işçilerinin sefalet koşullarında olduğunu beyan etmenin takdirini bizzat çalışanlarımıza bırakıyoruz. Çalışanlarımızın en düşük gelirinin asgari ücretin yüzde 45 daha üstünde olduğu işyerleri için yapılan yüzde 32 ile yüzde 50 oranlarında artışlara varan ücret zammı taleplerinin hangi ekonomik verilere ve gerçeklere dayandırılarak teklif edildiğini anlayamadığımızı...”

Şimdi bu söylenenlere bizim dışımızdaki işçi kardeşlerimizin bile inanmayacağını biliyoruz. Ne diyelim yalandan kim ölmüş ama biz yine de bazı gerçekleri söyleyelim. Bizim çalıştığımız General Elektrik’te en ucuz dediğimiz küçük trafoların fiyatının 4 milyon lira civarında olduğunu biliyoruz. Şimdi EMİS patronlarına soruyoruz. Bu en ucuz trafonun maliyeti içerisinde işçilik maliyeti nedir açıklayabilirler mi? Bu trafoları bizim emeğimiz ve alın terimiz üretmiyor mu? Evet bizim sırtımızdan milyon dolarları kazanıyorsunuz. Sonra bizimle alay ediyorsunuz.

Ne diyorsunuz biz asgari ücretin yüzde 45 üstünde ücret alıyormuşuz. Önce şunu söyleyelim niyetiniz asgari ücrete işçi çalıştırmak olduğunu da üstü kapalı ima etmiş oluyorsunuz. Şimdi daha iyi anlıyoruz kiralık işçilik yasasının niçin çıktığını ve kime hizmet edeceğini. EMİS bülteninde matematikten bahsediyor. Biz öyle yüksek matematikten anlamayız. Ama şu kadarını biliriz: Koparılan onca gürültüye rağmen bugün asgari ücret net 1177 lira değil mi bekar genç bir işçi kardeşimiz için. Ne diyordu EMİS bize üye fabrikalarda ücret asgari ücretin yüzde 45 fazlasıymış. Bu da 1700 lira yapar. Bu mu insanca yaşamaya yetecek ücret! Bizim fabrikada 10 yıllık bir işçi arkadaşımızın saat ücreti brüt 10 ile 11 lira arasındadır. Gelsinler bu ücretlerle kendileri 1 ay geçinsinler bakalım. Ne diyelim patronların matematiği başka biz işçilerin matematiği bir başka.

Eh ne de olsa 2 ayrı sınıf. Ha bir de EMİS söylesin bakalım General Elektrik’te günde kaç tane trafo üretilmektedir? Bir de unutmadan daha birkaç gün önce ne demişti sayın Ekonomi Bakanı asgari ücretle ilgili: “İstemenin Sonu Yok.” Biz işçiler ne DİLENCİYİZ ne de SADAKA İSTİYORUZ.

EMİS PATRONLARI SÖZLEŞMEDE NE DAYATIYOR?

EMİS sözleşme görüşmelerinde komik ücret artışlarının dışında kazanılmış haklara da göz dikmiştir. Toplusözleşme 2 yıl değil 3 yıl olsun, idari maddeler yasa düzeyine geriletilsin, güvencesiz çalışma dönemi olan deneme süresi 4 aya çıkarılsın ve esnek çalışma düzeni olan denkleşme sözleşmeye girsin, ikramiyeler fiili çalışmaya bağlansın, istirahat ve raporlarda ikramiye ödenmesin, hafta içi fazla mesai ücretleri yüzde 100 den yüzde 50’ye düşürülsün, sendikanın işyeri ziyaretleri işverenin iznine bağlansın, temsilciler çalışma saatleri içerisinde işçilerle görüşmesin gibi kazanılmış haklara yönelik bir dizi talepleri masaya getirmiştir. EMİS bunlarla ilgili olarak basın bülteninde hiç söz etmemektedir.
Bizce EMİS bu basın bülteniyle birliğimizi hedef alarak, güvensizliği yayarak hedefine varmayı amaçlamaktadır. Bu kadar da değil. Bizim fabrikada tam da sözleşmenin en kritik döneminde fabrika yönetimi gönüllü çıkışları özendirmektedir. Önceleri kıdem tazminatına ek olarak 4 maaş tutarında olan ek ödeme önce 6 maaş tutarına bugün 8 maaş tutarına çıkarılarak işten gönüllü ayrılmalar özendirilerek kafa karıştırıcı bir plan uygulanmaktadır. Nerede görülmüş patronların 8 maaş tutarında ek ödeme yaparak kıdem tazminatı ödemesi. Biz bu planı da boşa çıkarmak zorundayız. Bu konuda gerek temsilcilerimize gerekse de sendikamıza görevler düştüğünü düşünüyoruz. Bizce bu böyle masum bir uygulama değildir.

EMİS PATRONLARI BİZİM SAĞLIĞIMIZI VE DİNLENME HAKKIMIZI DÜŞÜNÜYORMUŞ

EMİS “İşçi sendikası mesai saatleri sonrasında EVLERİNE GİDİP DİNLENMEK YERİNE” yüzde 100 ilave ücretle fazla mesai yapan işçi kardeşlerimizin durumundan şikayet ederken, fazla mesai ücretlerinin yüzde 200’e yükseltilmesini talep ederek fazla mesaiye devam etmelerini istemesinin mantığını anlamakta da zorluk çekiyoruz” diyor. Şaka gibi! Sanırsın rahmetli Kemal Sunal filmi. Sanki Generel Elektrik’te günde 16 saat çalıştırmaya bizi mecbur eden kendileri değilmiş gibi bir de bizimle dalga geçiyorlar. Aldığımız ücretle ay sonunu getirmekte zorlandığımız için çaresizce fazla mesai yapmak zorunda kalan bizlerle alay etmekten hiç de utanmıyorlar. Zorunlu mesailere kalmadığımız zaman nelerle karşılaştığımızı bütün işçi kardeşlerimiz bilir. Evrensel’de okumuştuk mesaiye kalmadı diye ZF Sach’ta işçi kardeşlerimiz tazminatsız işten atılmadı mı? Bizim fabrikada şu anda test bölümünde fabrika yönetiminin isteğiyle fazla mesai yapılmaktadır. Madem ki EMİS bizim dinlenme hakkımıza saygılı o zaman o bölümde de mesaiyi kaldırsın.

Ayrıca biz GENERAL ELEKTRİK işçileri olarak EMİS’E SESLENİYORUZ. Biz işçilerin sağlığını çoluk çoçuğumuzla birlikte zaman geçirmemizi, dinlenme hakkımızı bu kadar düşünüyorsanız o zaman insanca yaşayacak, fazla mesaiye gerek duymadan geçinecek ücret talebimizi kabul edin, ayrıca HAFTA DA 35 SAAT ve KESİNTİSİZ 2 GÜN HAFTA TATİLİ TALEBİMİZİ KABUL EDİN. VAR MISINIZ?

GÜN BİRLEŞME VE BİRLİKTE MÜCADELE GÜNÜDÜR.

Geçen hafta yaptığımız yürüyüş ve eylemde diğer fabrikalardaki temsilci arkadaşlar ve sendika yöneticileri bizlere desteğe geldiler, bu bizi mutlu etti güç verdi. Ancak dayanışmayı ve destekleri artırmamız gerekiyor. Çünkü OHAL’i de arkalarına alan patronlar bizlere karşı birlik olmuş durumdalar. EMİS’le süren bu sözleşme dönemi hepimizin kaderini belirleyecektir. EMİS karşısında alacağımız kazanımlar tüm işçilerin kazanımı olacaktır ve biz kazanırsak bu kazanım önümüzdeki diğer sözleşmelere de ve hak almalara da örnek olacaktır. Bu nedenle tüm işçi kardeşlerimizi yanımızda görmek istiyoruz. Biz fabrikadaki birliğimizi sıkı tutabilirsek işçi kardeşlerimizin destek ve dayanışmasını sağlayabilirsek kazanırız.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kayyım yolu demir kapıyla kapattı

SONRAKİ HABER

KESK’lilere yönelik ihraçlar protesto edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...