24 Kasım 2016 00:46

Kıbrıs’ta çözüm yok girişimler sürecek

Kıbrıs’ta iki taraf da buluşmadan önce bütün dünyaya anlaşmak üzere olduklarını duyurmuştu.

Paylaş

İsviçre’de Birleşmiş Milletler aracılığıyla gerçekleştirilen Kıbrıs görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. İki taraf da buluşmadan önce bütün dünyaya anlaşmak üzere oldukları duyurmuştu. Bir buçuk yıl süren ön görüşmelere rağmen müzakereler herhangi bir sonuca varmadan kesildi. 

Açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı toprak sorunu, dönüşümlü başkanlık gibi konularda uzlaşmaya varılamadığını söyledi, Rum yönetimini “Türk tarafının müzakere gücünü sıfırlama gayreti” ile suçladı. 

DHA’nın haberine göre Rum Lider Nikos Anastasiadis ile beşli toplantıya katılmak için New York’a giden Akıncı, sürecin üzerinde varılan mutabakatla ilgili Rum tarafının tavır değişikliği sergilediğini söyledi. İsviçre’deki süreç için Türkiye ve Yunanistan temsilcilerinin, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafından ayrı bir yerde Güvenlik ve Garanti meselelerini görüşmek için bir araya gelmesi için ortak bir anlayış da geliştirildiğini ancak Yunanistan’ın karşı çıkmasıyla bunun hayat bulamadığını söyleyen Akıncı, Türkiye’nin ise böyle bir düzenlemeye onay verdiğini söyledi. 

FEDERAL BAKANLAR KURULUNDA ANTLAŞMA SAĞLANMIŞTI

İsviçre’de 7-11 Kasımda yapılan görüşmelerde yeni yakınlaşmalar elde edildiğini, en önemlilerden bir tanesinin de muhtemel federal yapının bakanlar kurulunun 7 Kıbrıslı Rum ve 4 Kıbrıslı Türk bakandan oluşması, karar alımında da mutlaka bir Kıbrıslı Türk bakanın onayının aranması üzerinde uzlaşma olduğunu, Kıbrıs Türk tarafının toprak kriterlerinde önemli bir adım atıldığını, bu adım üzerine Kıbrıs Rum tarafının görüşmelere ara verilmesi talebinin geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, ancak verilen arada gerek Rum tarafı gerekse Yunanistan’da makuliyet ve gerçekçilik dışında söylemlerin arttığını gözlemlediklerini ifade etti.

İsviçre’de kriterlerde anlaşmaya varılamaması ve güvenlik/garantiler konusunun ele alınacağı görüşmenin tarihinin belirlenememesinin nedeni hakkında da konuşan Akıncı, “Ne yazık ki muhataplarımız beşli toplantıda, aynı zaman dili içerisinde, aynı mekanda ancak farklı masalarda yapılacak müzakerelerde son şekli verilecek konulardan biri olan toprağı daha işin başında kendi lehinde sonuçlandırma ve Kıbrıs Türk tarafının müzakere gücünü sıfırlama gayretini ortaya koydular. Beşli konferansta ele alınacak bir başlangıç haritası yerine ısrarlı oldukları dönecek kişi rakamlarıyla neredeyse toprak düzenlemesini tamamen kendi arzuları çerçevesinde bitirebileceklerini planladılar” dedi.

Yunanistan’ın da benzer tavır sergilediğini ve Türk askerinin tamamen çekileceği, garantilerin kaldırılacağı bir görüşmeye katılabileceklerini açıkladıklarını anımsatan Akıncı, yoğun istişareler sonucunda Yunanistan’ın koşullu olarak beşli konferansa katılma şartının aşıldığını söyledi.  

TOPRAK KONUSU EN ZOR KONU

Toprak konusunun en zor konulardan biri olduğunu kaydeden Mustafa Akıncı, bu konuda Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafının ilk kez bir çalışma içerisine girdiğini, daha önceleri dıştan çözümler önerildiğini söyledi. 
Akıncı, “Dönüşümlü başkanlık ve kararlara etkin katılım gibi Kıbrıslı Türkler için hayati öneme sahip iki konuyu bağlamaktan kaçınırken, mülkiyette de bu (manevi bağ) hususu bağlayamamışken, toprağı bir bütün olarak şimdiden bitirip alacağını alıp, Kıbrıslı Türkleri müzakere edemeyecek bir noktaya getirme gayretini kabul edemeyeceğimizi anlatmaya çalıştım. Bu işi Mont Pelerin’de tıkayan bu oldu” dedi.

KRİTERLER

Geri dönecek göçmenler konusunda bir soru üzerine Akıncı, yıllardan beri telaffuz edilen rakamın 100 bin Kıbrıslı Rum’un iade edilecek topraklara yerleştirilmesi, 60 bin Kıbrıslı Rum’un da Kuzey’e dönmesi olduğunu ancak bunların 60 bininin bugün hayatta olmadığını, dolayısıyla gerçek rakamın 111 bin küsur olduğunu ifade etti. Kuzey’de yeni yaşam kuran pek çok aile de bulunduğunun dikkate alınması gerektiğini belirten Akıncı, “Elbette bir toprak düzenlemesi olacak. Bunun makul sınırlarını bulmamız lazım. Hayatta olanlar gelmek isteyenler gelebilmeli, bir yolunu bulmamız lazım” dedi.

ERDOĞAN-ÇİPRAS GÖRÜŞMESİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras arasında aralık ayının ilk yarısında bir görüşme beklendiğini de kaydeden Akıncı, başlangıç adımlarının makulü arama yönünde gelişmesi durumunda müzakere sürecine bir katkı sağlanabileceğini ifade etti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

KESK’ten ihraçlara tepki

SONRAKİ HABER

Ürdünlü öğretmenlerin ücret artışı talebiyle başlattığı grev devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa