23 Kasım 2016 17:09

Soma katliamı için patron Alp Gürkan’a da dava açıldı

Soma Katliamı’yla ilgili maden şirketinin sahibi Alp Gürkan ve 4 yönetici hakkında 'Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek'ten dava açıldı.

Paylaş

Soma’da 310 madencinin can verdiği katliamla ilgili Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin de aralarında bulunduğu şirketlerin patronu Alp Gürkan ve 4 yöneticiye daha bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermekten dava açıldı. Davanın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüleceği öğrenildi.

13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen katliamın ardından düzenlenen basın toplantısında “Görevimden çekilmem, patron olmadığım anlamına gelmez” açıklaması yapan Alp Gürkan, savcılık ifadesinde ise “Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. isimli şirketin en büyük ortağı durumundayım. En büyük hissedarı olarak patronu olduğumu ve eğer istersem yönetim kurulu başkanını değiştirebileceğimi gösterir. Ancak bu hukuki ve cezai sorumluluk sahibi olduğum anlamına gelmez” diyerek sorumluluğu olmadığını ileri sürmüştü. Bunun üzerine savcılık takipsizlik kararı vermiş, Sulh Ceza Mahkemesi de bu karara yapılan itirazı reddetmişti.

Ancak son bilirkişi raporu Alp Gürkan ve haklarında dava açılmayan yöneticilerin de sorumlu olduğunu ortaya koymuştu. Bilirkişi raporundaki suçlamaları göz önünde bulunduran savcılık, yeni delil ortaya çıktığı gerekçesiyle soruşturma için Akhisar Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurmuştu. (İŞÇİ-SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antalya'ya gelen Rus turist sayısı 1 yılda yüzde 84 geriledi

SONRAKİ HABER

Milletvekilleri Sertel ve Çakırözer: Basın kartlarını basın meslek örgütleri vermeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...