23 Kasım 2016 21:15

Aslı Erdoğan ile Necmiye Alpay'ın tutukluluğuna devam kararı

Aslı Erdoğan ve Dilci Necmiye Alpay hakkında devletin birliğini bozma suçundan tahliye, örgüt üyeliği suçundansa tutukluluğun devamına karar verildi.

Paylaş

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesinin Yayın Danışma Kurulu Üyeleri, Tutuklu Yazar Aslı Erdoğan ile Dilci Necmiye Alpay hakkında devletin birliğini bozma ve bütünlüğünü bozma suçundan tahliyesine karar verildi. Ancak Avukat Özcan Kılıç, Erdoğan ve Alpay'ın örgüt üyeliğinden tutukluluğuna devam kararı verildiğini belirtti.

Yazar Aslı Erdoğan 97, Dilci/Yazar Necmiye Alpay ise 85 gündür Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunuyor.

İLK DURUŞMA 29 ARALIK’TA

Mahkemece kabul edilen iddianamede kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu Üyesi ve Yazar Aslı Erdoğan için şu tespite yer verildi: “Şüpheli Aslı Erdoğan’ın hikayeci roman anlayışı içerisinde Özgür Gündem Gazetesinde köşe yazılarını kaleme aldığı, terör örgütü mensubunu sivil vatandaş olarak gösterdiği ve terör örgütü PKK'ya yönelik güvenlik güçlerince yürütülen operasyonları eleştirdiği, güvenlik güçlerinin sivil halkı katlettiği algısını okuyucuya aktardığı ve terör örgütünün sözcüsü olan gazetede bilerek Yayın Danışma Kurulu Üyesi olarak yer almasının PKK/KCK terör örgütünün nihai amacını desteklediği, örgüt adına hareket ettiğinin kanıtı olduğu…”  

Gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve Dilci Necmiye Alpay için ise “İdeolojisi PKK/KCK terör örgütünün sözcüsü olan bir gazetede bilerek Yayın Danışma Kurulu Üyesi olarak yer almasının örgütün nihai amacını desteklediği, örgüt adına hareket ettiğinin kanıtı olduğu” denildi. İddianamesi kabul edilen davanın ilk duruşması 29 Aralık’ta görülecek. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Baydemir: AKP kendi yasalarının mağduru olacak

SONRAKİ HABER

4 fabrika işçisi kimyasaldan etkilendi, tedavi gördükleri acil servis kapatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa