Fark etmeden 75 çek imzalanır mı?

Fark etmeden 75 çek imzalanır mı?

ORHANLI Eski Belediye Başkanı Cemil Ekşi ve beraberindeki 7 kişinin tutuklanmasıyla sonuçlanan operasyonun ve mahkeme sürecinin ayrıntıları belli oldu.Buna göre CHP’li Ekşi’nin avukatı olan Ersan Şen, aynı zamanda Deniz Feneri davasında yargılanan Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Kahraman’ın da avukatlığını yapan isim. Avu

Buna göre CHP’li Ekşi’nin avukatı olan Ersan Şen, aynı zamanda Deniz Feneri davasında yargılanan Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Kahraman’ın da avukatlığını yapan isim. Avukat Şen aynı zamanda Deniz Feneri davasına bakan savcıların görevden alınmasına neden olan HSYK şikayetini yapan avukat da olarak biliniyor.

Mahkemede Avukat Şen, müvekkili Ekşi’nin, ödeme belgeleri ve çekleri fark etmeden ve dikkatsizlikten imzaladığını iddia etmesine karşılık mahkeme başkanı dosya içerisinde bulunan 75 adet çekin yanlışlıkla imzalanamayacağı, bu durumun hayatın doğal akışına aykırı olduğunu kaydetti.

AVUKAT: FARKETMEDEN İMZALADI

Avukat Şen, Ekşi’nin ödeme belgeleri ve çekleri fark etmeden, dikkatsizlikten imzaladığını iddia ederek, “denetim görevini ihmal” maddesinden yargılanmasını ve serbest bırakılmasını talep etti. Eğer Avukat Şen’in bu talebi kabul edilmiş olsaydı, Ekşi, tutukluluk gerektirmeyen ve 3 ayla 3 yıl arası hapis cezası öngören suçtan yargılanacaktı.

HAKİM: BİLGİSİ DIŞINDA OLAMAZ

Ancak Hakim Ömer Yolal, dosya içerisinde bulunan 75 adet çekin yanlışlıkla imzalanamayacağına ve bunun hayatın doğal akışına aykırı olacağına hükmetti. Ayrıca sanıkların telefon görüşme kayıtlarının da aralarındaki irtibatı ve organizasyonu gösterdiği kanaatine vardı.

Mahkemede ortaya çıkan diğer bir gerçek de kırtasiye alımlarının yapıldığı tüm firmaların naylon fatura satan ve gerçekte varolmayan işletmeler olduğunun ortaya çıkmasıydı. Bu bilginin, maliye müfettişlerince tutulan raporlarla kanıtlandığı ifade edildi.

DOSYA İKİ YILDIR BEKLİYORDU

Operasyona konu olan kırtasiye alımlarına ilişkin inceleme ve soruşturma raporunun ise, 7/7/2010 tarihinde İçişleri Bakanlığı Baş kontrolörü Ahmet Kaplan tarafından hazırlandığı ortaya çıktı. Tuzla Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen raporun bir kopyasının da o tarihte İçişleri Bakanlığına sunulduğu belirtildi. Ancak operasyon kararı ancak iki yıl sonra verildi.

Kartal Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanacak olan sanıklar hakkında 23 yıla kadar hapis cezası istenilmesi bekleniyor.

DOSYADA NELER VAR?

Soruşturma dosyasında ise zanlıların kendi aralarında gerçekleştirdikleri telefon görüşmelerinin kayıtları, zimmetin gerçekleştirildiğini saptayan 2008 yılı Sayıştay Kararı, İçişleri Bakanlığı Kontrolörleri’nce hazırlanmış olan İnceleme ve Soruşturma Raporu, naylon fatura kesen firmaların gerçekte olmadığına ilişkin Maliye Bakanlığınca hazırlanmış raporlar ve zanlılar tarafından Tuzla Ziraat Bankasından tahsil edilen Orhanlı Belediyesine ait 75 adet çek bulunuyor. (İstanbul/EVRENSEL)


NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz hafta gözaltına alınan Ekşi ve beraberindeki isimlerin ifadesi Tuzla Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar tarafından alındı. İfade işlemlerinin ardından 28 kişiden 8’i tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Tuzla Asliye Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimi Ömer Yolal ise, Cemil Ekşi ve beraberindeki 7 kişi hakkında; zimmet, resmi evrakta sahtecilik ve çıkar amaçlı suç örgütü oluşturdukları gerekçesiyle tutuklama kararı verdi. Daha sonra sanıklar Maltepe Cezaevine gönderildi.

www.evrensel.net