23 Kasım 2016 15:10

'NASA'dan iyiyiz' dedi, uzayın maliyetinden yakındı

'NASA da kim' diyen Veysel Eroğlu, Türkiye'nin uzay çalışmalarıyla ilgili soruya 'Uzayla ilgili çalışmalar çok maliyetli' yanıtını verdi.

Paylaş

“NASA da kim? Biz onlardan iyiyiz!” diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin uzayla ilgili çalışmalarıyla ilgili soruya “Uzayla ilgili çalışmalar fayda sağlamakla birlikte çok maliyetli” yanıtı verdi.

Orman ve Su işleri Bakanı Eroğlu, 4 Nisan 2016 tarihinde  Meclis'teki gazetecilerle sohbeti sırasında  Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’ne (NASA) sert çıkarak, “NASA da kim? Biz onlardan iyiyiz! NASA’nın meteorolojik hava tahminleri, bizim gerimizde, geçen yıl yaptıkları tahminleri tutmadı mesela. Bizim teknolojimiz onlardan ileri. NASA da kim oluyor?” demişti.

Bu sözler üzerine CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Meclis'e soru önergesi vererek, Türkiye'nin hangi çalışmalarının NASA'dan iyi olduğunu sormuştu. Önergeye Eroğlu'ndan yanıt geldi. Türkiye'nin uzayla ilgili çalışmalarının ne aşamada olduğunu soran Tanrıkulu'nun  “Türkiye hangi çalışmaları ile NASA'nın çalışmalarının önündedir,  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 'Space City/Uzay Şehri' adını verdiği proje, 2020 yılına kadar uzay şehrini kurmayı planlataydı ve 2030 yılında ilk milli uzay aracı ve astronotlarını uzaya gönderme ve milli astronotlar yetiştirme projesi ne aşamadadır?” soruları yanıtsız kaldı.  

UZAY PAHALIYMIŞ

Milli Tank ve Milli Gemi  projeleri hakkında da bilgi vermeyen Bakan Eroğlu, Türkiye'nin uzay hakkında çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, “Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü ihdas edilmiştir. Bununla birlikte sektördeki dinamizme uygun olarak Türkiye Uzay Ajansı kurulmasına yönelik çalışmalar da devam etmektedir. Uzaya dönük çalışmalar yeni keşifler ile fayda sağlamakla birlikte çok büyük maliyetler ile gerçekleştirilmektedir” diyerek uzay çalışmalarının maliyetinde yakındı.

NASA, Türkiye’yi de kapsayan Doğu Akdeniz bölgesinde 1998 yılında başlayan kuraklığın, son 900 yılın en ağır kuraklığı olduğunu saptamıştı. İklim bilimci Ben Cook önderliğindeki NASA araştırma ekibi, Doğu Akdeniz’in iklim koşullarını ve suyun azalışını anlamak için bölgenin kuraklık geçmişini gösteren modeller oluşturmuş, söz konusu bölgede 1998-2012 yıllarındaki kuraklığın son 500 yılın en kuru döneminden yüzde 50 oranında daha şiddetli geçtiğini ortaya koymuştu. Aynı dönem, son 900 yıla göre ise en kurak dönemden yüzde 10-20 arası daha kötü çıkmıştı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Otto fırtınası kasırgaya dönüştü

SONRAKİ HABER

Redd yarın Babylon sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa