23 Kasım 2016 14:43

Kamu emekçileri: Savaş ağaları bilsin ki, diz çökmeyiz

KESK Ankara Şubeler Platformu, KHK ile binlerce kamu emekçisinin ihraç edilmesine karşı eylem yaptı.

Paylaş

KESK Ankara Şubeler Platformu 677 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 5 bin 676 kamu emekçinin ihraç edilmesine tepki gösterdi. Yüksel Caddesi'nde yapılan basın açıklamasında “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. İhraç edilen BES Genel Başkanı Fikret Aslan burada yaptığı konuşmada, OHAL ilan edilerek başkanlık sistemine uygun tahkimat yapıldığını söyledi.

Mücadele eden kamu emekçileri ve onların örgütlü olduğu sendikaların tasfiye edilmek istendiğini belirten Aslan, OHAL'in söylenildiği gibi devletin kendisine karşı değil muhalif kesimlere karşı ilan edildiğini ifade etti. Çocuk kanallarının bile kapatıldığını, kültür dergilerinin kapısına mühür vurulduğunu, gazetecilerin ve milletvekillerinin hapse atıldığını belirten Aslan, “Saray'ın etrafına biriken savaş ağaları bilmeli ki bu ülkenin onurlu emekçileri, sendikacıları diz çökmeyecektir” dedi.

'KİMLERE YER AÇIYORSUNUZ?'

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, hükümete seslenerek “İhraçlarla kamuda kimlere, hangi tarikatlara yer açıyorsunuz” diye sordu. Kamu kurumlarında amirlere, müdürlere de baskı yapılarak önceden hazırlanmış listelerle ihraçların gerçekleştirildiğini söyleyen  Köse, “Bu iktidar henüz bir galibiyet hissi yaşamamakta ve bu yüzden hızla üstümüze gelmektedir. Sendika genel başkanlarımız, şube başkanlarımız ihraç edilmektedir. Bizi asla yenemeyeceksiniz. Biz kazanacağız” dedi.

'SORU ÇALMADIK, EMEĞİMİZLE KAZANDIK'

2000 yılında cezaevi operasyonunda kolunu kaybeden ve dün KHK ile ihraç edilen BES üyesi Veli Saçılık ise “Benim kolumu koparan jandarmalar bugün FETÖ'den cezaevindeler. Ben onlar için bile adil yargılama istedim. Şimdi çocuk tecavüzünü savunan bir iktidar diğer kolumu da koparmaya çalışıyorlar. Biz bu mesleğe soru çalarak gelmedik, emeğimizle geldik. Biz diz çökmeyeceğiz, hesap soracağız. Devlet bizi açlıkla terbiye etmeye çalışıyorlar. Biz terbiye olmayacağız, siz onursuzluğunuzla yaşayın” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsmail Saymaz ‘Fıtrat’ ile okurlarıyla buluşacak

SONRAKİ HABER

Hrant Dink davası | Jandarma Komutanı: Ben bayraklı fotoğraf çekin demedim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...