23 Kasım 2016 11:55

Sinema Onur Ödülleri belirlendi 

Sinema Onur Ödülleri bu yıl, yönetmen Barış Pirhasan, oyuncular Macit Koper ve Selma Güneri, görüntü yönetmeni Çetin Tunca’ya gidiyor. 

Paylaş

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 5-16 Nisan’da gerçekleştirilecek 36. İstanbul Film Festivali’nin Sinema Onur Ödülleri sahipleri belirlendi. 

İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri bu yıl yönetmen Barış Pirhasan, oyuncular Macit Koper ve Selma Güneri, görüntü yönetmeni Çetin Tunca’ya takdim edilecek. Mithat Alam ise Sinema Emek Ödülü ile onurlandırılacak. Sinema Onur Ödülleri, 5 Nisan Çarşamba gecesi yapılacak 36. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde verilecek.

YÖNETMEN VE ŞAİR BARIŞ PİRHASAN

80’li yıllarda Atıf Yılmaz, Ömer Kavur, Şerif Gören gibi sinemamızın usta yönetmenleriyle beraber çalışan, “Aaahh Belinda", "Adı Vasfiye", "Körebe", "Amansız Yol", “Kadının Adı Yok”, “Asiye Nasıl Kurtulur” gibi dönemin yenilikçi filmlerinde senarist olarak imzası bulunan, aynı zamanda Türkiye sinemasının en özgün filmlerinden "Usta Beni Öldürsene"nin yönetmeni Barış Pirhasan, sinema kariyerinin yanı sıra genç yaştan itibaren birçok şiir de kaleme aldı. 

‘SON KUŞLAR’DAN MUM KOKULU KADINLARA: SELMA GÜNERİ

60’lı yılların ortalarından itibaren Yeşilçam'ın en üretken olduğu dönemlerde, sayısız filmde rol alan ve Erdoğan Tokatlı'nın sinemamızın klasikleri arasında yer alan “Son Kuşlar”daki (1966) doğal ve incelikli oyunuyla unutulmaz bir etki yaratan, öncesinde “Ben Öldükçe Yaşarım” filmiyle de iki kez Altın Portakal Ödülü’nü kazanan Selma Güneri, “Mum Kokulu Kadınlar” gibi yapıtlarla yeni kuşaklara da ulaştı.

 

SİNEMA VE TİYATRO SAHNELERİNİN ÜRETKEN OYUNCUSU MACİT KOPER

Yarım asra yaklaşan kariyerinde tiyatronun yanı sıra Ömer Kavur ve Atıf Yılmaz gibi sinemamızın en önemli yönetmenleriyle birlikte çalışan, “Aaahh Belinda” gibi sayısız özgün filmde rol alan, “Rumuz Goncagül” gibi değerli filmlere de senarist olarak imza atan, sinemamızın kilometre taşlarından biri olan “Anayurt Oteli”nde yarattığı benzersiz Zerbercet karakteriyle iz bırakan Macit Koper, Türk Sineması’nın unutulmaz kişiliklerinden biri oldu. Koper, tiyatro ve sinema oyunculuğu, senaristlik ve tiyatro yönetmenliği alanlarında ulusal ve uluslararası birçok ödül kazandı. 

VİZÖRDEN DÜNYAYA SIRADIŞI BİR BAKIŞ: ÇETİN TUNCA

Yeşilçam'ın altın döneminden günümüze uzanan, 127 film ve birçok TV dizisini içeren filmografisiyle sinemamızın görsel diline önemli bir katkısı olan, yıllar yılı farklı kuşaklardan sayısız seyircinin hayranlığını kazanmış Atıf Yılmaz başyapıtı "Selvi Boylum Al Yazmalım"ın unutulmaz görüntülerine de imzasını atmış, iki Altın Portakallı usta görüntü yönetmeni Çetin Tunca, kariyerine sığdırdığı filmlerin yanı sıra bugün halen Türk Sineması’nın duayenleri arasında yer alan Halit Refiğ, Memduh Ün ve Feyzi Tuna gibi yönetmenlerin hayatlarını konu alan biyografik çalışmalara da imza attı.  

EĞİTMEN VE SİNEFİL MİTHAT ALAM

İstanbul Film Festivali, bir eğitmen ve sinefil olarak sinema tutkusunu paylaşmak ve yeni kuşaklara aktarmak adına kurduğu Mithat Alam Film Merkezi'yle ülkemizin kültür ortamına benzersiz katkılarından dolayı Mithat Alam’a "Sinema Emek Ödülü"nü verme kararı aldı.

Gösterimlerden eğitim seminerlerine sürekli gelişerek her yaştan sinemasevere, öğrenciye, genç sinemacılara kucak açmaya devam eden bir kurum olan Mithat Alam Film Merkezi, bilinçli sinemasever kitlelerin yetişmesine, sinemacı yeni yeteneklere olanak tanıyarak yerli ve yabancı güncel sinemanın nabzını tutarken, Görsel Hafıza Projesi ile sinema insanlarımızı kayıt edip arşivleyerek sinema tarihimizin ve belleğimizin korunmasını da sağlıyor.
(KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Üstün Akmen anısına tiyatro ödülü verilecek

SONRAKİ HABER

Adana Demokrasi Güçleri: Ülkenin beka sorunu toplumsal barış ve ekonomik kriz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa