24 Kasım 2016 07:49

16 ismin davası bugün: Gazetecilik adliye koridorlarında

Kapatılan Özgür Gündem'le ilgili davalara bugün devam edilecek. İstanbul Adliyesi'nde 16 gazeteci hakim karşısına çıkacak.

Paylaş

Meltem AKYOL
İstanbul

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla nöbetçi yayın yönetmenliği yapan gazeteci, aydın, insan hakkı savunucusu ve siyasetçilere “terör örgütü propagandası” iddiasıyla açılan davalara bugün devam edilecek. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde 14. ve 22. Ağır Ceza Mahkemelerinde görülecek olan davaların tümünde gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya da hakim karşısında olacak.

İLK DAVA SAAT 10.10’DA

Adliye mesaisi Gazeteciler Celal Başlangıç, Ömer Ağın ile İnan Kızılkaya’nın 14. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10.10’da başlayacak duruşması ile açılacak. Hemen ardından yine 14. Ağır Ceza Mahkemesinde Gazeteciler Hüseyin Güçlü, Emrullah Kurcan ve Özgür Gündem’in Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan’ın duruşması saat 10.50’de görülecek. Gazeteci Fehim Işık ve İnan Kızılkaya’nın duruşması da 14. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 11.10’da görülecek.

Saat 11.15’te ise 22. Ağır Ceza Mahkemesinde İnan Kızılkaya ve Necmiye Alpay’ın duruşması görülecek. Gazetecilerin 22. Ağır Ceza Mahkemesinde mesaisi 11.30’da Yıldırım Türker ve İnan Kızılkaya, 11.45’te Hasan Cemal ve İnan Kızılkaya, saat 14.00’te Jülide Kural, İlham Bakır ve İnan Kızılkaya, saat 14.15’te İnan Kızılkaya ve Kumru Başer, saat 14.30’da İnan Kızılkaya ve Said Sefa, 14.45’te İnan Kızılkaya ve Murat Uyurkulak, 14.50’de İnan Kızılkaya ve Faruk Balıkçı hakim karşısında olacak.

ALPAY’IN DOĞUM GÜNÜ

Yargılanan isimlere destek olmak amacıyla gazeteciler, yazarlar, aydınlar ve insan hakları savunucuları da gün boyu Çağlayan’da olacak. Tutuklu Dilci Necmiye Alpay ise 70. doğum gününde hakim karşısına çıkacak. Alpay’ın arkadaşları da özel bir çağrı yaparak “Bugün saat 10.30’da hocamızın doğum gününü kutlamak ve dayanışmamızı dile getirmek amacıyla Çağlayan Adliyesi önünde toplanıyoruz” dedi.

56 İSİMDEN 36’SINA DAVA

Çatışmaların yoğunlaştığı 2015 Temmuzu’ndan itibaren Özgür Gündem gazetesi de sayısız soruşturma, dava ve sansürle karşı karşıya kaldı. Bu baskılara karşı gazeteyle dayanışmak amacıyla 3 Mayıs’ta Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyası başlatıldı.
7 Ağustos’ta sona eren kampanyaya 56 isim katılarak destek verdi. Kampanyanın sona ermesiyle birlikte gazeteyle dayanışmak için kampanyaya katılan gazeteci, aydın, sanatçı, siyasetçi ve insan hakları savunucuları adeta dava yağmuru ile karşılaştı. Kampanyaya katılan 56 isimden 50’si hakkında soruşturma açıldı. Açılan soruşturmaların 36’sı davaya dönüştü. Gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya 36 davanın tamamında ‘sanık’.

GAZETE KAPATILDI, GAZETECİLER CEZAEVİNDE

36 nöbetçi yayın yönetmeninden Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı 20 Haziran 2016’da tutuklandı, 10 gün sonra serbest bırakıldı. Önderoğlu, Fincancı ve Nesin’in davaları daha sonra birleştirildi. Ragıp Duran ile Ayşe Düzkan’ın davaları da birleştirilirken, Deniz Türkali hakkındaki dava ise düştü. Gazete 8. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla “örgüt propagandası” gerekçesiyle geçici olarak kapatıldı. Kapatılma kararının duyurulmasından kısa bir süre sonra gazetenin İstanbul Beyoğlu’daki binasına baskın düzenlendi ve gazete mühürlendi. Baskın sırasında Özgür Gündem çalışanlarından Genel Yayın Yönetmeni Zana (Bilir) Kaya ve Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın da aralarında olduğu 24 gazeteci gözaltına alındı, Kaya ve Kızılkaya tutuklandı. Gazetenin Yayın Danışma Kurulu Üyeleri Yazar Aslı Erdoğan ve Dilci Necmiye Alpay da aynı operasyon kapsamında tutuklandı. Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame ile Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın da bulunduğu 4’ü tutuklu 9 kişi hakkında, “Silahlı terör örgütüne üye olma”, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 6.5 yıldan 17.5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Şükrü Taş: Demokrasi ve özgürlük kazanacak

SONRAKİ HABER

İsveç Türkiye’deki ihlalleri tartıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...