23 Kasım 2016 01:49

İzmir'de 6 eğitimciye 29 Aralık sürgünü

İzmir Kiraz’da 6 Eğitim Sen üyesi öğretmen greve katılarak barış talebinde bulundukları için il dışına sürgün edildi. 

Paylaş

29 Aralık grevine katılanlara yönelik cezalandırmalar devam ediyor. Son olarak İzmir Kiraz’da aralarında ilçe baştemsilcisinin de bulunduğu 6 Eğitim Sen üyesi öğretmen greve katılarak barış talebinde bulundukları için il dışına sürgün edildi. 

6 öğretmen Balıkesir, Afyon, Manisa ve Kütahya’ya sürgün edildi. Üstelik, Eğitim Sen üyelerine yönelik açılan soruşturmada müfettişler ‘kademe ilerleme cezası’ öngörürken, görev yeri değişikliği talebinde bulunmadı. 

Konuyla ilgili Eğitim Sen İzmir 1 No’lu şubenin  yapmak istediği eylem Kiraz Kaymakamı Mustafa Akgül tarafından, OHAL gerekçe gösterilerek yasaklandı. Herhangi bir tebligatın yapılmadığı yasaklamada, açık veya kapalı herhangi bir alanda toplantıya izin verilmeyeceği, aksi durumda müdahale edileceği sözlü olarak iletildi. Kiraz Kaymakamı Akgül, daha önce de Şair Şükrü Erbaş’ın ilçede yapmak istediği etkinliği yasaklamıştı. 

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Şube Başkanı Bahri Akkan, “Tarihinin hiçbir döneminde kendi politikalarına muhalif oldu diye devlet bu kadar kin, nefret ve intikam politikalarıyla yönetilmemiştir. Kinden, nefretten, intikamdan başka bir şey düşünmediğinden her türlü ulusal ve uluslararası hukuku ayaklar altına alanlar bilsinler ki bir gün mutlaka bu yaptıklarının hesabını vereceklerdir” dedi.  “Eğitim öğretimi çok düşündüğünü ileri sürenler kış ortasında, eğitim-öğretim yılının ortasında bu sürgünleri, varsa vicdanları rahatsız olmadan kabul edebiliyorlar mı?” sorusunu soran Akkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu hukuksuzlukları yapanların bir bölümünün FETÖ kapsamında açığa alındığının, içeriye atıldığının, meslekten ihraç edildiğinin kamuoyu tarafından da bilinmesini istiyoruz. İzmir ilindeki bu özel uygulamaların da hesabını mutlaka fiili, meşru mücadelemizle ve hukuk mücadelemizle soracağımızı buradan bir kez daha haykırıyoruz.”  (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da 2 IŞİD'li canlı bomba tutuklandı

SONRAKİ HABER

Gıda-İş’ten ‘Fabrikayı bastılar’a yanıt: Gerçekleri çarpıttığınızı biliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa