23 Kasım 2016 01:28

Adana’da OHAL ve KHK ile ihraçlar protesto edildi

Kamuda OHAL ve KHK'ler ile yüzbini bulan ihraçlar Adana'da protesto edildi. Açıkamada son KHK ile ihraç edilen Güven Boğa da yer aldı.

Paylaş

Eğitim Sen Adana Şubesi eski başkanlarından, Seyhan Belediyesi Kültür Müdürü Güven Boğa’nın da aralarında bulunduğu 8 emekçinin ihraçlarına yönelik Atatürk Parkı’nda bir araya gelen Adanalı emekçiler birlik ve mücadele çağrısında bulundu.

Protesto için bir araya gelen kalabalık adına konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “Bu ülkeye deli gömleği giydirmek isteyenlere sesleniyoruz. İnsanların geleceği, emeği ve mesleğiyle oynayamazsınız bu kadar ucuz değil” dedi.

677 sayılı KHK ile 10 binin üzerinde emekçinin işten çıkarıldığını toplamda bu sayının 100 binin üzerinde olduğunu söyleyen Karaca, Adana’da da bu sayının 50’ye yakın olduğunu hatırlattı. Yakını bedel ödememiş bir ailenin neredeyse kalmadığını ifade eden Karaca, bu tablo karşısında herkesin sesini yükseltmesi gerektiğini vurguladı. KESK olarak mücadele etmek isteyen tüm kişi ve kesimlere kapılarının açık olduğunu söyleyen Karaca birlikte mücadeleye çağırdı.

HAK GASPLARININ, HUKUKSUZLUĞUN OHAL’İ KALDIRILSIN

İhraç edilen kamu emekçilerinin bir sıkıntısının da açılan davalarda, mahkemelerin bağımsız karar verememesi olduğunu söyleyen Karaca, Hükümetten baskı rejiminden vazgeçmesi ve normalleşme girişimlerinde bulunulmasını istedi. Son olarak Karaca, OHAL sürecinin bir an önce bitirilmesi gerektiğini, OHAL kapsamında hukuksuzların yaşandığını benzer ihraç dalgalarının yaşanabileceğini belirterek tüm kurumlara güç birliği çağrısında bulundu.  

Adana’da 677 sayılı KHK ile ihraç edilen Seyhan Belediyesi Kültür Müdürü Güven Boğa ise konuya ilişkin konuşmasında ihraç ve açığa alınan emekçilerin bir araya gelip, mücadeleyi eksen alarak çalışma alanları başta olmak üzere tüm çevrelerini mücadeleye katmalarını istedi. Boğa, açığa alınma sebebinin hak, barış ve emek temelli çağrılarda ve mücadelelerde yer almaktan kaynaklı hedefe konduğunu ifade etti. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Çocukların sağlığı bizim için önemlidir’

SONRAKİ HABER

Avesta Yayınları'nın bir kitabı yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa