22 Kasım 2016 23:02

HDP Milletvekili Besime Konca: Türkiye kriz yaşıyor

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca: Türkiye Cumhuriyeti bir kriz yaşıyor. Ya demokratikleşecek, ya çatışmalı bir biçimde yüzlerce parçaya bölünecek.

Paylaş

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, HDP Bingöl İl Başkanlığında düzenlenen, 'Şimdi Halk Konuşuyor' programına katıldı. HDP'ye yönelik yapılan gözaltı ve tutuklamaların gerekçesinin 7 Haziran 2015'te yapılan seçim sonuçları olduğunu söyleyen Konca, “10 vekilimiz, binlerce partimizde çalışan, siyaset yapan arkadaşımızın cezaevinde olmasının bir tek gerekçesi, 7 Haziran seçimleridir. Çünkü, yüz yıllık bir zihniyeti kırdık. Partilerimizi de kapatabilirler. Ama biz 1990'lardaki gibi değiliz. 1990'larda sesimizi Türkiye metropollerinde duyuramıyorduk. Bugün bütün dünya, kuzeyi de, batısı da, Avrupası, da Amerikası da, Orta Doğusu da Kürt halkının direniş biçimi ile gündemdedir. Avrupa'daki halkımızın ayakta olma biçimi, Türkiye için bir demokratikleşme, özgürleşme talebidir” dedi.

‘YÜZLERCE PARÇAYA BÖLÜNECEK’

Türkiye'de bir kriz yaşandığını ifade eden Besime Konca, “Biz kendimizi çok daha güçlü bir noktada hissediyoruz. Çok da iyi bir noktada olduğumuzu düşünüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bir kriz yaşıyor. Ya demokratikleşecek, ya da çatışmalı bir biçimde bir iç savaşta ona değil, belki yüzlerce parçaya bölünecek. Ekonomisi ile bölünecek, inançlarıyla, mezhepleriyle, kimlikleriyle ağır bir kriz yaşayacak. Bugün Kürtlerin durduğu nokta, Türkiye'deki demokratik güçlerin durduğu nokta, teslim olmadıkları tek şey, budur. Güçlü olduğumuz için bu kadar saldırı altındayız. Onun için bu toplantıda moralimizi daha da güçlendirmek, daha güçlü doğru siyasetlerimizi geliştirmek için söz hakkını arkadaşlarımıza bırakacağız, önerilerini alacağız” dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

FETÖ’den kapatılan Tamince’nin vakfı yeniden açıldı

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa