Ordu halkı balık çiftliklerine tepkili

Ordu halkı balık çiftliklerine tepkili

Ordu’nun Kumbaşı Mahallesi sahilinde denizde yapılmak istenen balık çiftliklerine karşı  eylem yapıldı. Ordu Merkez Kumbaşı Mahallesi ile Perşembe ilçesi Efirli köyü sahilini tehdit eden balık çiftliğini istemediklerini belirten halk, karayolunu da trafiğe kapatarak seslerini yükseltti.Kumbaşı Mahallesi, Efirli köyü m

Kumbaşı Mahallesi, Efirli köyü muhtarlıklarının düzenlediği, Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu katkılarıyla düzenlenen eyleme  KESK, Kamu-İş, ADD, CHP, EMEP, EDP yöneticileri de destek verdi.

Eylemde yöre halkı, “Turizm bölgesi olarak ilan edilen yerde balık çiftliği nasıl yapabilirler” diye tepki gösterdi. Yaşlısından gencine bin kişiden fazla katılımın olduğu eylemde kararlılık vurgusu yapıldı. Eylemde imza standı da açılarak imza toplandı.

Eylemde Kumbaşı ve Efirli muhtarlıkları adına yapılan konuşmada şunlar vurgulandı: “Burada toplanmamızın Kumbaşı Mahallesi’ne yapılmakta olan balık havuzu inşasının bir an önce durdurulup mevcutlarının da sökülmesi için çok haklı nedenleri var. Bilindiği üzere bu balık havuzları bulunduğu bölgede kıyıları kirletmektedir. Bunların kimyasal atıkları insanlara zarar vermektedir. Burası Ordu’nun denize girilebilen nadide yerlerinden biridir. Burayı balık çiftliği uğruna heba etmek, heba edilmesine göz yummak, en önemlisi yasa, yönetmelik tanımadan buna yasaldır demek cinayet işlemekten beterdir. Balık çiftliklerini istemiyoruz. Sonuç olarak, bu haklı mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Bu mücadelemizde yetkili kişi ve kurumların sahip çıkmasını ve konunun takipçisi olmalarını bekliyoruz.”

Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu Üyesi Gül Ersan da, balık havuzlarının insana ve denize verdiği zararlardan söz ederek, platform olarak hem hukuksal hem de eylemsel olarak balık çiftliklerinin engellenmesi için mücadele edeceklerini söyledi. Ayrıca, konuşmasında Perşembe ilçesinde var olan balık çiftliklerinin de kaldırılması gerektiğini belirtti. Perşembe’deki balık çiftlikleri nedeniyle oralarda denize girenlerde göz ve cilt hastalıklarının görüldüğünü vurguladı.

Son konuşmayı yapan Kumbaşı Mahallesi Muhtarı Hüseyin Avni Uzun, belediyeyle yaptığı görüşmede Ordu Belediye Başkanının balık çiftliklerinden haberi olmamasını eleştirerek, “Valiliğin, belediyenin haberi olmadan bunlar nasıl yapılıyor” diye sordu. Balık çiftliklerini istemediklerini bir kez daha vurgulayan Uzun her türlü mücadelenin verileceğini söyledi. Konuşmalardan sonra halk, karayolunu bir süreliğine kapatarak karayolu üzerinde yürüyüş yaptı. ‘Balık çiftliği istemiyoruz’, ‘Kirli deniz, kirli siyaset’, ‘Kirli deniz istemiyoruz’ sloganları atarak tepkilerini dile getirdiler. (Ordu/EVRENSEL)

www.evrensel.net