22 Kasım 2016 17:29

Ahmet Türk ve 22 kişi hala gözaltında

HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan: Çok kültürlü belediyecilik devre dışı bırakılmak isteniyor.

Paylaş

Fırat TOPAL
Diyarbakır

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Artuklu Belediyesine yapılan operasyon sonucu Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ve Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Emin Irmak ile birlikte gözaltına alınan 22 kişi emniyette tutulmaya devam ediyor. Gözaltı ve operasyonlara ilişkin Evrensel’e konuşan HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, “Bu düpedüz bir darbedir. Dün Belediyelere yapılan gözaltı operasyonları bu gün belediye işçilerini çıkarmakla devam ediyor” şeklinde konuştu.

Atalan, gözaltılara tepki göstererek, “Bu çok inançlı, çok kültürlü bir kentin çağdaş belediyecilik anlayışını devre dışı bırakma çalışmasıdır” dedi. Atalan, ülke genelinde uygulanan AKP siyasetinin iflas ettiğini ifade ederek, “Mantıkla yürütülen bir siyaset yoktur, gözü dönmüş bir zihniyetle ülke yönetilmeye çalışılıyor” dedi.

Atalan, gözaltına alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ve Artuklu Belediyesi Eş Başkanı Emin Irmak ile ilgili avukatların savcılıkla görüşmeler yaptığını belirterek, “Savcılık Ahmet Türk’ün kalp hastası olduğunu biliyor. Buna rağmen 5 günlük avukatla görüşme yasağı getirildi. Kalp hastası olarak bilinen, ömrünü barış, demokrasi ve özgürlük için mücadele etmekle geçiren birini gözaltına almak ve ona kısıtlılık getirmek, tecrit edip bir hücreye tıkamak katıksız faşizmin belgesidir” dedi. Atalan, muhalif güçlerin  bir araya gelerek yaşananlara karşı ortak bir tavır alması gerektiğini söyledi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Poyraz: “Susun da fiyatlar düşmesin!”

SONRAKİ HABER

Kadın örgütleri HDP’yle bir araya geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa