22 Kasım 2016 17:16

Ordu’da üç kadın heykeli onarım için kaldırıldı

Ordu'da başı koparılarak tahrip edilen kadın heykeli onarım için alındı. Heykeller daha önce de üzerine 'Edep yahu' yazılarak tahrip edilmişti.

Paylaş

Ordu'nun Altınordu ilçesinde, açık havada sergilenen üç kadın heykelinden başı gövdesinden ayrılarak tahrip edilen heykel, bugün belediye ekipleri tarafından onarım için alındı, diğer heykeller de kaldırıldı.

Ordu'nun 'Büyükşehir Belediyesi' statüsüne alınmasından önce dönemin Ordu Belediyesi tarafından yaklaşık 10 yıl önce, Taşbaşı Mahallesi'nde belirlenen seyir terası konumundaki açık alana kaide yapıldı. Buraya, kentin yöresel türküsü "Tabya başında 3 kız yan yana" türküsünden esinlenerek üç kadın heykeli yerleştirildi. Heykellerden birinin başı iki gün önce gövdesinden ayrılarak kırıldı. Tahrip edilen heykel Ordu Büyükşehir Belediyesi Parklar ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı'na bağlı ekipler tarafından bugün onarılmak üzere bulunduğu yerden alındı. Tahrip olan heykelin yanındaki iki kadın heykel de koruma gerekçesiyle aynı ekiplerce kaldırıldı. Tahrip olan heykelin onarılacağı, onarılamaması halinde ise yenisinin yaptırılacağı ve daha sonra diğer iki heykelle birlikte aynı yerdeki kaideye yerleştirileceği de belirtildi.

Heykeller daha önce de üzerine "Edep Yahu" yazılarak tahrip edilmiş, AKP'li belediye tarafından "örf ve adet" bahansiyle başka yere taşınmıştı. (Ordu/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şirvan’da haber takibi yapan gazetecilere engelleme

SONRAKİ HABER

Rusya’dan Türkiye açıklaması: Suriye'deki teröristlere destek vermeyi durdurun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...