Ordu’da üç kadın heykeli onarım için kaldırıldı

Ordu’da üç kadın heykeli onarım için kaldırıldı

Ordu'da başı koparılarak tahrip edilen kadın heykeli onarım için alındı. Heykeller daha önce de üzerine 'Edep yahu' yazılarak tahrip edilmişti.

Ordu'nun Altınordu ilçesinde, açık havada sergilenen üç kadın heykelinden başı gövdesinden ayrılarak tahrip edilen heykel, bugün belediye ekipleri tarafından onarım için alındı, diğer heykeller de kaldırıldı.

Ordu'nun 'Büyükşehir Belediyesi' statüsüne alınmasından önce dönemin Ordu Belediyesi tarafından yaklaşık 10 yıl önce, Taşbaşı Mahallesi'nde belirlenen seyir terası konumundaki açık alana kaide yapıldı. Buraya, kentin yöresel türküsü "Tabya başında 3 kız yan yana" türküsünden esinlenerek üç kadın heykeli yerleştirildi. Heykellerden birinin başı iki gün önce gövdesinden ayrılarak kırıldı. Tahrip edilen heykel Ordu Büyükşehir Belediyesi Parklar ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı'na bağlı ekipler tarafından bugün onarılmak üzere bulunduğu yerden alındı. Tahrip olan heykelin yanındaki iki kadın heykel de koruma gerekçesiyle aynı ekiplerce kaldırıldı. Tahrip olan heykelin onarılacağı, onarılamaması halinde ise yenisinin yaptırılacağı ve daha sonra diğer iki heykelle birlikte aynı yerdeki kaideye yerleştirileceği de belirtildi.

Heykeller daha önce de üzerine "Edep Yahu" yazılarak tahrip edilmiş, AKP'li belediye tarafından "örf ve adet" bahansiyle başka yere taşınmıştı. (Ordu/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Kasım 2016 17:24
www.evrensel.net
ETİKETLER Ordu heykeltahrip