22 Kasım 2016 20:19

KHK ile belediyelere dershane yasağı kalktı

Belediyelerin dershane açmasına daha önceki KHK ile getirilen yasak yeni KHK ile kaldırıldı.

Paylaş

Hükümetin 29 Ekim'de çıkardığı kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılmalarına karar verilen belediyelere ait dershaneler için yeni hazırlanan KHK ile değişiklik yapıldı. Belediyeler artık dershane açabilecek.

OHAL kapsamında geçen 29 Ekim'de çıkartılan 676 sayısı KHK ile belediyelerin ücretsiz kurs ve eğitim merkezleri, Özel Eğitim Kurumları Kanunu'na eklenen maddeyle kapatıldı. Dershanelerin kapatılma kararından sonra İzmir'deki ilçe belediyelerin bu şekilde hizmet veren birimlerinden yararlanan yaklaşık 20 bin öğrenci ve öğretmenin mağdur edildiği açıklandı. Öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi için yeni bir düzenleme yapılması çağırısı yapıldı.

Bu sabah yayınlanan 678 sayılı KHK’nin 34'üncü maddesi olarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle, belediyelerin ücretsiz eğitim merkezleri faaliyetlerine devam edilmesinin yolu açıldı. Yapılan değişikliğe göre, ilk düzenlemedeki, “Belediyeler, sivil toplum kuruluşları” ibaresi “Sivil toplum kuruluşları” şeklinde değiştirildi. Yeni düzenlemeye de ayrıca “Belediyeler ise il milli eğitim müdürlükleri ile yapılan ve bakanlıkça onaylanan ortak işbirliği protokolleri çerçevesinde, örgün eğitim programlarına destek mahiyetinde ücretsiz kurslar açabilir” cümlesi eklendi.

‘YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ’

CHP'li Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Bu kararın yanlış olduğunu ifade ettik. Bu yanlıştan dönüleceğini düşünüyordum. Son yayınlanan KHK ile bu yanlıştan dönüldü" dedi. İlk düzenlemeden 'belediyeler' ibaresinin çıkarılmasını içeren kanun teklifini TBMM'ye sunan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da “Dar gelirli ailelerin çocuklarına yönelik eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla okul müfredatına uygun ders veren, üstelik bunu kamu tüzel kişisi olarak bedelsiz yapan belediyelerin hizmete devam edecek olması hepimiz için memnuniyet verici. Çağrılarımıza kulak verip, verdiğimiz teklife destek olan tüm milletvekili arkadaşlarıma teşekkür ederim" dedi. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da “Belediyelerin Atatürk'e, Cumhuriyet'e, devlete bağlı nesiller yetiştirmesinin, bu doğrultuda eğitim merkezleri açmasının yanlış bir şey olmadığını savunmuştuk. Bu yanlıştan dönen ve sağduyuyla kararı düzelten herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

Belediyeye ait dershanelerin yeniden açılmasına imkan veren düzenlemenin en önemli taraflarından birisi de, milli eğitim müdürlükleri oldu. Dershanelerin, il milli eğitim müdürlükleriyle yapılacak protokol ve bakanlık onayıyla açılmasına karar verildi. Düzenlemeye ilişkin açıklama yapan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, “Yeni düzenleme İzmir'in çocukları için hayırlı olacak inşallah. Ancak şu anda düzenlemenin tam olarak formatı gelmedi. Bugün yarın gelmesini bekliyoruz. O düzenlemenin çerçevesi geldikten sonra biz de gerekli çalışmalarımızı yapacağız” diye konuştu. (İzmir/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Kamu emekçilerine yönelik ihraçlar sürüyor

SONRAKİ HABER

TEM Otoyolu'nda servis minibüsü devrildi : 5 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa