22 Kasım 2016 14:48

‘Suçu demokrasiyi savunmak’

TMMOB Ankara İKK, KHK ile ihraç edilen Özden Kaya’ya destek açıklaması gerçekleştirdi.

Paylaş

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, 29 Ekim’de yayınlanan 675 Sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Makina Mühendisleri Odası üyesi Özden Kaya için basın açıklaması gerçekleştirdi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nde yapılan açıklamayı Ankara İKK Sekreteri Özgür Topçu yaptı. Topçu, ülke olarak karanlık bir dönemden geçildiğini belirterek, “15 Temmuz darbe girişimine Allah'ın lütfu diyenler, kendileri OHAL adı altında yeni bir darbe yapmıştır” dedi. İnsan haklarının ayaklar altında alındığını kaydeden Topçu, on binlerce kamu emekçisinin ihraç edildiğini, muhalif basının sesinin kısıldığını, gazetelerin, edebiyat dergilerinin yanı sıra çocuklar için daha iyi bir dünya yaratmak isteyen derneklerin kapatıldığını hatırlattı.

'TEK SUÇU DEMOKRASİDEN YANA OLMASI'

29 Ekim günü yayımlanan 675 sayılı KHK ile Makine Mühendisleri Odası üyesi ve KESK'e bağlı ESM işyeri temsilcisi Özden Kaya'nın ihraç edildiğine dikkat çeken Topçu, “Meslektaşımızın temel suçu demokrasiyi savunması, özgürlükten, eşitlikten, adaletten, barıştan yana tavır almasıdır” dedi. Darbelere ve dikta rejimine karşı duranları içine alan cadı avına son verilmesini isteyen Topçu, Özden Kaya'nın görevine iade edilmesini talep etti. Kaya ile dayanışma içerisinde olduklarını kaydeden Topçu, “Ülkenin içerisinde bulunduğu bu karanlığa karşı tüm toplumsal muhalefet güçleriyle birlikte omuz omuza mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

'HEDEF DEMOKRASİ, BARIŞ, ÖZGÜRLÜK İSTEYENLER'

Topçu'nun ardından sözü alan Özden Kaya, kendilerinin hedef alınmasının en büyük sebebinin iş yerinde haksızlığa karşı direnmeleri ve bunun bazılarını rahatsız etmesi olduğunu söyledi. Kaya, “Bugün yeni yayınlanan KHK ile bizim gibi binlerce insan haksız, hukuksuz yere ihraç edildi. İçerisinde yüzlerce KESK’li yönetici, üye ve akademisyenler de var. Şu an hedef tamamen demokrasi, barış ve özgürlük isteyenler” dedi. Kaya, haksız ve hukuksuz uygulamalara tahammül edemeyen herkesi mücadeleyi büyütmeye çağırdı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

"Adalet ve Özgürlük" nöbeti sürüyor

SONRAKİ HABER

İhmal sonucu yanan öğrenci: Laboratuvarın altyapısı yapılmadan derslere başlanmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa