22 Kasım 2016 14:17

Bayraklı Cemevi'nin salonu şafak baskınıyla yıkıldı

İzmir’de CHP'li Bayraklı Belediyesi, Alevi Kültür Dernekleri Karşıyaka Şubes’ine ait Bayraklı Cemevi’ne baskın düzenledi.

Paylaş

İzmir’de CHP'li Bayraklı Belediyesi, Yamanlar Cemevi olarak bilinen Alevi Kültür Dernekleri Karşıyaka Şubesi’ne tahsis edilmiş olan Can Dost Düğün Salonunu yıkmak için sabah 5 saatlerinde harekete geçti.

Yıkım araçlarını çok sayıda zabıta ve çevik kuvvet ekibi ile gönderen belediye yönetimi, mahalle halkının tepki vermesine imkan bırakmadan yıkıma başladı. Salon tamamen yıkılırken, salonun içindeki malzemelerin çıkarılmasına da izin verilmedi. İçeride masa, sandalye, klima, projeksiyon gibi binlerce liralık malzeme de yıkımla beraber kullanılamaz hale geldi.

'ALEVİLERE BAKIŞ AÇISININ DIŞA VURUMUDUR'

Yıkımı duyan halk salonun etrafında toplanarak duruma tepki gösterdi. Yıkımla ilgili konuştuğumuz Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Görer, yıkımın Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ın Alevi toplumuna bakış açısının bir parçası olduğunu belirterek “AKP gece yarısı kararnamelerle insanları mağdur ederken, CHP'li Bayraklı Belediyesi de sabaha doğru cemevi salonunu yıkarak insanları mağdur ediyor. Bu Alevi toplumuna karşı kinin ve nefretin dışa vurumudur. Bayraklı'nın büyük bir bölümü kaçaktır. Bu kadar çok kaçak yapının olduğu ilçede bir tek oranın mı yıkılması gerekiyor? Üstelik kendi işletmiş olduğu bir çok kaçak yapı da bulunmaktadır, buraların da yıkılması gerekiyor” dedi.

KARABAĞ KENDİNİ HAKLI ÇIKARMAYA ÇALIŞTI

Konuya ilişkin Bayraklı Belediyesi'nden de yazılı bir açıklama geldi. Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ın imzası ile yayınlanan açıklamada, kaçak olduğu iddia edilen düğün salonun yıkımının tamamlandığı ifade edilerek, "Düğün salonu pazar yeri içerisinde kaldığı için yıkıldı. Şimdi o alanda kurulacak pazar tezgahlarını Bayraklı ilçesinde faaliyet gösteren yöre dernekleri de dahil olmak üzere, Alevi derneklerimize eşit bir şekilde tahsisini yapacağız. Burası dernekler için bir gelir kaynağı olacak" denildi. Öte yandan Bayraklı’da Alevi inanç ve kültürünün yaşatılmasında önemli adımlar atıldığı iddia edilirken, Nafiz Gürman Mahallesi’ndeki Cemevi projesinin temelinin yeni yılda atılacağı belirtildi.

Son olarak 18 Kasım Cuma günü Bayraklı Cemevi'nin duvarları belediye ekipleri tarafından yıkılmış, halk kendi elleriyle duvarları tekrar örerek cemevini yeniden kullanılır hale getirmişti. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tecavüz Meşrulaştırılamaz demek için Siyah Protesto'ya devam

SONRAKİ HABER

Gazeteci Ali Barış Kurt’a 2 yıl hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...