Tutuklu ve hükümlülerin sınav hakları ellerinden alındı

Tutuklu ve hükümlülerin sınav hakları ellerinden alındı

Bugün yayımlanan yeni KHK ile, cezaevlerinde 'terör' suçlamasıyla tutuklu ve hükümlü öğrencilerin sınavlara girme hakları ellerinden alındı.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında bugün yayımlanan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Anayasa’da güvenceye alınan eğitim hakkı cezaevinde tutuklu bulunanların elinden alındı.

Kararnamenin dördüncü maddesine göre, ceza ve tutuk evlerinde tutulanların sınav hakları ortadan kaldırılıyor. Böylece, OHAL gerekçesiyle doğrudan kısıtlanan haklar arasına Anayasa’da güvenceye alınan eğitim hakkı da girmiş oldu.

İlgili madde, “örgütü üyeliği” gibi ceza kanunlarında karşılığı bulunan bir ifadeye ve “bu örgütlerin faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlar” gibi hiçbir kanunda karşılığı olmayan bir ifade de eklendi. Bu ifade, suçlamaların sınırını alabildiğine genişletiyor. 

MADDE NE DİYOR?

Sınavlara ilişkin tedbirler

"MADDE 4 - (1) Terör örgütü üyeliği veya bu örgütlerin faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlar sebebiyle tutuklu veya hükümlü olarak ceza infaz kurumunda bulunanlar, olağanüstü halin devamı ve kurumda barındırıldıkları süre zarfında, ülke genelinde uygulanan merkezî sınavlar ile örgün veya yaygın her türlü eğitim ve öğretim kurumları ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından ceza infaz kurumu içinde veya dışında yapılan ya da yaptırılan sınavlara giremezler." (DİHABER)

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Kasım 2016 13:43
www.evrensel.net