22 Kasım 2016 13:33

Engin Dinç’in suç duyurusunu savcılık dikkate almadı

Evrensel Muhabiri Tamer Arda Erşin için 10 Ekim Katliamı haberleri için açılan soruşturmada ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı verildi.

Paylaş

10 Ekim Ankara Katliamı’nda istihbarat zafiyeti yaşandığı iddialarına ilişkin haberi nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Evrensel muhabiri Tamer Arda Erşin hakkında “Kovuşturma yapılmasına gerek olmadığına” karar verildi. Savcılık kararında, sözkonusu haberlerin kamuyu bilgilendirme amacı taşıdığı, bu nedenle suçların yasal unsurları itibarı ile oluşmadığı belirtildi.

“10 Ekim istihbaratında Dink Davası sanığı Dinç’in imzası çıktı”, “Dinç’i yine istihbarat mı sakladı” başlıklarıyla Evrensel’de yer alan haberle ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü’nün şikayeti üzerine, muhabirimiz Tamer Arda Erşin hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açılmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün şikayetinde, haberin “gerçek dışı olduğu” ve “doğrudan Emniyet teşkilatını hedef alan haksız ve kasıtlı ithamlar” içerdiği iddia edilmişti.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün şikayetiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, TCK'nin 301. maddesinde yer alan “Türk Milletini, Cumhuriyeti ve TBMM’ni alenen aşağılamak” ile suçlanan muhabirimiz Tamer Arda Erşin hakkında kovuşturma yapılmasına gerek olmadığına karar verildi.

'GAZETECİLİK GÖREVİMİ YAPTIM'

Evrensel Muhabiri Erşin, savunmasında Engin Dinç'in Hrant Dink davasında kamuoyuna mal olmuş şahıslardan olduğunu, sözkonusu haberlerin gazetecilik görevinin bir gereği olduğunu belirterek suçlamaları kabul etmemişti. Soruşturmasını tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının kararında, haberin “kamuyu bilgilendirme amacı taşıdığı, kişiye ya da devlet kurumlarına karşı herhangi bir hakaret içeriğinin bulunmadığı, bu nedenle suçların yasal unsurları itibarı ile oluşmadığına” ifade edildi.

Söz konusu haberde, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda 101 kişiminin ölümüne neden olan canlı bombalardan Yunus Emre Alagöz’ün Türkiye’de olduğu ve sansasyonel eylem hazırlığında olduğuna dair 8 Ekim 2015 tarihinde elde edilen istihbarat bilgisinin, patlamadan sadece yarım saat önce TEM’e iletildiği, iletilen istihbarat yazısında dönemin İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç’in imzasının olduğuna dikkat çekilmişti. (Ankara/EVRENSEL)

{{292266}}

{{287551}}

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tarkan’dan çocuklar için çağrı: Kanun teklifi iptal edilmeli

SONRAKİ HABER

Valiliğe göre Hristiyan mezarlarını çocuklar tahrip etmiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...