22 Kasım 2016 11:36

Kadınlar: Tamamen geri çekilene kadar mücadeleye devam

Çocuk istismarında cezasızlığı öngören düzenlemenin komisyona çekilmesi, kadınları mücadeleden vazgeçirmedi. Ankara Kadın Platformu, Meclis önünde.

Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım, çocuk istismarında cezasızlığın önünü açan yasal düzenlemenin komisyona geri çekildiğini açıkladı. Ancak bu açıklama, kadınları mücadeleden vazgeçirmedi. Ankara Kadın Platformu, yasa tasarısına karşı bugün Meclis önünde. 

Cinsel istismar tasarısının komisyonlara geri çekilmesine ilişkin Evrensel’e değerlendirmede bulunan Ankara Kadın Platformundan Yurdagül Cabat, yasa tasarısının geri çekilmesinin kadınların mücadelesinin sonucu olduğunun altını çizdi.
Cabat, “Tüm Türkiye'de kadınlar örgütlü bir şekilde yan yana gelip tüm baskı ve OHAL uygulamalarına rağmen sokaklara çıktılar” dedi. Yasanın komisyona geri çekilmesinin kadınları mücadeleden vazgeçirmeyeceğini belirten Cabat, “Komisyonlara geri çekilmesi demek, bunun sürece yayılarak tekrar bir sonraki aşamada geri getirilmesi demek. Bunu çok iyi biliyoruz” dedi. Daha önce de benzer bir tasarının gündeme geldiğini ve yine kadınların mücadelesiyle geri çekildiğini ifade eden Cabat, tasarıyı bu sefer OHAL bahanesiyle çıkarabileceklerini düşündüklerini ama Türkiye'deki kadın mücadelesinin buna izin vermediğini kaydetti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Toplumun görüşlerini dikkate almak” sözlerini hatırlatan Cabat, “Bu, toplumun görüşlerini dikkate almak değil, sürece yaymak için yapılan bir adım. En kısa sürede yeniden yasayı çıkartmaya çalışacaklar. Ancak biz eylemlerimizden geri adım atmayacağız. Bu yasa tamamen geri çekilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. (Ankara/EVRENSEL) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tüketicinin ekonomi tablosu karanlık!

SONRAKİ HABER

İlhan Uzgel and Kerim Has’s assessment: Idlib doggedness full of risk

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...