22 Kasım 2016 11:14

Aydınlardan HDP’ye ‘meclisi terk etmeyin’ çağrısı

60 aydın HDP’ye çağrı yaptı: TBMM’yi hiçbir şekilde terk etmeyin.

Paylaş

Aralarında Büşra Ersanlı, Celal Başlangıç, Tahsin Yeşildere, Aydın Engin, Gençay Gürsoy, Gülseren Onanç, Hasan Cemal gibi gazeteci, yazar ve profesörlerin de olduğu 60 isim HDP’ye TBMM’yi hiçbir şekilde terk etmemeleri çağrısı yaptı.

Gazeteci yazar ve akademisyenlerin aralarında yer aldığı 60 aydın meclisten çekilme tartışmaları yürüten HDP’ye çağrıda bulundu. 7 Haziran seçimleri sonrasında yaşanan gelişmelere dikkat çeken aydınlar HDP’ye meclisten çekilmeme çağrısında bulundu.

Aydınların açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“7 Haziran seçimlerinden bu yana süren tek adam yönetimine dayalı totaliter rejim inşa süreci, hukuk ve demokrasiyi yok eden OHAL uygulamalarıyla yeni bir  aşamaya ulaşmış bulunuyor. Başkanlık rejimini amaçlayan anayasa değişiklikleri, MHP’nin desteği ve yol vermesiyle hızla gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Türkiye; hak ve özgürlük ihlalleri, keyfi uygulamalar, demokratik kazanımların erozyona uğratılması ortamında, yakın tarihinin karanlık dönemlerinden birini daha yaşıyor.

En küçük demokratik muhalefetin bile büyük değer kazandığı bu koşullarda, siyasal etik ve anayasa dışı baskılara, tutuklamalara, yok etme çabalarına karşın HDP’nin Meclis’teki varlığı her zamankinden daha önemli. Milyonlarca seçmenin iradesini temsil eden HDP milletvekillerinin TBMM’yi hiçbir şekilde terk etmemeleri; bu gidişe itirazı olan toplumsal muhalefetin sesini, en geniş ittifak olanaklarını değerlendirerek Meclis’e taşımaları tarihî ve hayati öneme sahip.

Bizler, HDP’nin bir kez daha durum değerlendirmesi yapmasını ve demokratik mevzileri korumasını bekliyoruz.”

İMZACI AYDINLAR

Akın Evren, Prof. Dr. Ali Nesin, Aydın Engin, Ayşe Deniz Spatar, Prof. Dr. Ayşe Erzan, Ayşegül Devecioğlu, Ayşe Yıldırım Başlangıç, Prof. Dr. Baskın Oran, Bülent Aksoy, Prof. Dr. Büşra Ersanlı, Celal Başlangıç, Dr. Cengiz Arın, Çağatay Anadol, Erdoğan Aydın, Ersin Salman, Prof.Dr. Fatma Gök, Prof.Dr. Gençay Gürsoy, Gülseren Onanç, Gürhan Ertür, Halim Bulutoğlu, Hasan Cemal, Hilal Kuey, Prof. Dr. İzzettin Önder, Işıl Ünal, Korhan Gümüş, Prof.Dr. Kuvvet Lordoğlu, Mehmet Ural, Prof.Dr. Meryem Koray, Muammer Ketencoğlu, Muzaffer Erdoğdu, Müge Karalom, Naci Sönmez, Nazar Büyüm, Necla Zarakol, Nergiz Savran Ovacık, Nesrin Nas, Nur Derviş Ottoman, Nurettin Çivi, Oktay Etiman, Orhan Esen, Orhan Silier, Oya Baydar, Ömer Madra, Özlem Dalkıran, Prof.Dr. Rezzan Tunçay, Seyfi Öngider, Sema Bulutsuz, Prof.Dr. Semra Somersan, Sibel Yerdeniz, Şanar Yurdatapan, Tacizer Belge, Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, Tarhan Erdem, Tarık Ziya Ekinci, Tatyos Bebek, Tilbe Saran, Ufuk Uras, Prof.Dr. Yakın Ertürk, Viki Çiprut, Zeynep Kırçal, Zeynep Tanbay. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bayrampaşa'da plastik atölyesinde yangın

SONRAKİ HABER

23 yaşındaki asansör teknisyeni akıma kapılarak öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa