21 Kasım 2016 17:50

Kurtulmuş: Cinsel istismar düzenlemesinde tekliflere açığız

Cinsel istismar düzenlemesine olan tepkilerin dinmemesi üzerine hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yaptı, ‘Tekliflere açığız’ dedi. 

Paylaş

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, tepkilere yol açan cinsel istismar suçuna evlilik yoluyla cezasızlık getiren düzenlemeye “CHP ve MHP başka bir teklifleri varsa getirsinler, somut teklif üzerinden konuşalım” dedi, dialog zeminine işaret ettiklerini söyledi. 

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında konuştu. 

Tartışmalara neden cinsel istismar düzenlemesiyle ilgili nasıl bir yol izleneceği sorulan Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, şöyle konuştu: “STK'ların, milletvekillerinin, farklı grupların kanaat ve değerlendirmelerini Sayın Başbakan'ımız başta olmak üzere titizlikle gözden geçiriyoruz ve bunları değerlendiriyoruz. Önce şu yanlış anlamayı ortadan kaldırmak lazım. Bu yapılan düzenleme bir ihtiyaca binaen; Türkiye'de fiilen var olan bir uygulamadan, törelerden kaynaklanan birtakım uygulamalardan kaynaklanan gerekçelerle gündeme getirilmiştir. Asla tecavüz suçlarını kapsamamaktadır. Kapsamayacaktır da. Bu konuda CHP ve MHP'nin de başka teklifleri varsa bu teklifleri de değerlendirmeye açık olduğumuzu ifade ediyoruz. Yarın konu TBMM'ye gelecek. CHP ve MHP'nin başka bir teklifi varsa değerlendirilecek bir konu olarak bunu gündeme getireceklerse değerlendirmeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim.”

‘AF DEĞİL, SADECE HUKUKİ DÜZENLEME’

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün cinsel istismar önergesinin çekilmemesi halinde, konuyu şekil yönünden acil olarak Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacakları yönündeki açıklaması sorulan Kurtulmuş, “Şu andaki haliyle düzenleme, o tarihten önceki durumu ilgilendiren bir düzenlemedir. Af değildir. Sadece hukuki bir düzenlemedir. CHP ve MHP başka bir teklifleri varsa getirsinler, somut teklif üzerinden konuşalım” dedi.

‘CHP VE MHP'NİN KENDİ TEKLİFİNİ GETİRMESİ EN DOĞRU YOL’

AKP’nin cinsel istismar düzenlemesiyle ilgili teklifinde ısrarcı olup olmadığı sorulan Kurtulmuş, “Şu anda ortada parlamentoya gelen tekliften başka bir teklif yok. Eğer herhangi bir şey konuşulacaksa CHP ve MHP'nin kendi teklifini getirmesinin en doğru yol olduğunu söylüyoruz. Muhalefet partileri bu konuda bir düzenlemeyle somut olarak gelirse bunlar gözden geçirilir” diye yanıt verdi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın, cinsel istismar düzenlemesi konusunda, AKP grubuna CHP ve MHP ile görüşülmesine ilişkin verdiği talimat sorulan Numan Kurtulmuş, “Biz CHP ve MHP teklifleri varsa getirsinler derken, zaten bir diyalog zeminini işaret etmiş oluyoruz. Yarına kadar bu konuyla ilgili ümit ederiz ki gelişmeler olur” dedi.

EKONOMİNİN KONTROL ALTINDA OLDUĞUNU SÖYLEDİ 

Basın toplantısında konuşan Numan Kurtulmuş başka konularla da ilgili açıklamalarda bulundu. Hükümetin, ekonomideki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Kurtulmuş, “Ekonomide olağanüstü bir durum söz konusu değildir. Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sürekli yapılan bir toplantıdır. Kontrol altındadır. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun kontrolü altında ekonomik kararlar alınıyor. Merkez Bankası da kendi üzerine düşen kısmını bağımsız bir kurul olarak kararlarını alarak sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

İsrail'in sabah ezanının hoparlörle okunmasını engelleyen yasa tasarısı hakkında görüşleri sorulan Kurtulmuş, “İsrail'de camilerden ezan okunmasıyla ilgili kısıtlamanın getirilmesi hiçbir bakımdan kabul edilebilecek bir durum değildir. İnanç özgürlüğüne, din ve vicdan özgürlüğüne aykırıdır. Kudüs'ün kültürüne, tarihine, geçmişine hakarettir. Ben böyle bir yasağın uygulanmayacağını, böyle bir yanlışın ortaya konulmayacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

'ŞANGHAY BEŞLİSİ' AÇIKLAMASI: TÜRKİYE'NİN BAŞKA BÖLGELERLE İLİŞKİSİNİ ORTADAN KALDIRACAK ANLAMINA GELMEZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Türkiye'nin Şanghay Beşlisi içinde yer alması, çok rahat hareket etmesini sağlar' açıklaması üzerinden Türkiye'nin bu konuda resmi bir talebinin olup olmadığı sorulan Kurtulmuş, “Türkiye; tarihi, geçmişi, kültürü, jeopolitiği itibariyle dünyanın bütün bölgeleriyle eş zamanlı ve çok taraflı olarak ilişki kurabilecek dünyadaki ender ülkelerden biridir. Türkiye'nin bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanı'mızın dile getirdiği bir niyeti var. Şu anda Şanghay’da zaten gözlemci ülkeyiz. Orada atılan herhangi bir adım, Türkiye'nin başka bölgelerle olan ilişkisini ortadan kaldıracak anlamına gelmez. Gelişmeleri zaman içerisinde göreceğiz” diye konuştu.

AKP’nin MHP'ye ilettiği anayasa taslak metni üzerinden, anayasa değişikliğiyle ilgili gelinen son durumun sorulması üzerine Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, şu açıklamalarda bulundu: “Görüşmeler olumlu bir seyir takip ediyor. MHP'ye anayasa teklifimiz verilmiştir. Henüz MHP kendi içerisinde değerlendirmesini tamamlayıp, son noktayı koymuş değildir. MHP bir karara verecek. Ondan sonra 330'un aşılacak olduğu anlaşıldığı takdirde konu, Meclis gündemine getirilecektir. MHP nihai görüşünü ortaya koymuş değildir” (Ankara/DHA)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yaralarını sararak kışa hazırlanıyorlar

SONRAKİ HABER

Patronun saldırısına uğrayan Meya Kara, yaşananları Evrensel'e anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa