21 Kasım 2016 17:42

Bingöl’de baz istasyonu isyanı

Bingöl’ün Sancak beldesinde 12 yıl önce kurulan ve halkın sağlığını kötü yönde etkileyen baz istasyonlarına mahalle halkı tepki gösterdi.

Paylaş

Bingöl’ün Sancak beldesi Hoşkar Mahallesi’nde 2004 yılında belediyenin izniyle 2 baz istasyonu kuruldu. Mahalle halkı, baz istasyonlarının hastalık yaydığı görüşünde. 12 yıldır baz istasyonlarının kaldırılması için girişimlerde bulunan ancak çabaları sonuçsuz kalan mahalleli, istasyonların bir an önce evlerinden uzak bir noktaya taşınmasını istiyor.

Mahallelilerden Rıza Balaman, baz istasyonlarından kaynaklı doğan bütün çocuklarda ciddi sağlık sorunların yaşandığını belirterek, bundan kaynaklı ölen, kanser olan ve kalbi delik doğan bebekler olduğunu iddia etti. En az 2 kişinin bundan kaynaklı öldüğünü ileri süren Balaman, çoğu yurttaşın da ciddi sağlık sorunu yaşadığını kaydetti. Buna karşı yıllarca girişimlerde bulunduklarını söyleyen Balaman, yetkililerin halkın yaşadığı sorunlara kulak vermediğini ifade etti.

Belediyenin izniyle baz istasyonlarının kurulduğunu anımsatan Balaman, şöyle devam etti: “Belediye aylık veya yıllık baz istasyonlarını kuran şirketlerden kira parası alıyor. Yani bu durum belediyenin de işine geliyor. Belediye halkın sorunlarına kulak vermiyor. Halkın yüzde 90’ı bu baz istasyonlarını istemiyor. Halka zarar veriyor. Çocukların engelli doğmasına neden oluyor. Bu nedenle bir an önce baz istasyonlarının kaldırılmasını istiyoruz.” (DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tiyatro Ulm’un yeni oyunu sahnelendi

SONRAKİ HABER

CHP’li Cengiz Gökçel: Süt üreticileri perişan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...