21 Kasım 2016 21:53

Çocuk istismarı düzenlemesine AKP içinden de itirazlar var

AKP’nin istismar düzenlemesine AKP içinden, yandaş basın ve iktidara yakın kadın örgütlerinden de itirazlar yükseldi.

Paylaş

AKP’nin çocuk istismarında cezasızlığı öngören yasal düzenleme önergesine toplumsal muhalefetin ötesinde AKP yandaşlarından da tepkiler yükseliyor.

Yeni Şafak Yazarı Fatma Barbarosoğlu, köşesinde yasanın ilk sunulan şekli ile savunulmasının imkansız olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Neden imkansız? 3 bin kişinin ve ailelerinin hayatının kurtarılmasını sağlamak üzere düzenlendiği iddia edilen yasa, uzun vadede genç kızların hayatını cehenneme çevirecek, sapkın kişilerin hayatını kolaylaştıran bir kanun maddesine dönüşebilir.”

Sabah gazetesinden Hasan Bülent Kahraman da köşesinde, “Duralım, düşünelim, ne yapıyoruz biz?” başlığıyla tasarıyı eleştirdi. Kahraman, çocuk yaşta dini nikahla yapılan evliliklerin ‘yasa güvencesi’ne alınmasını olumlu bulsa da metodu yanlış buluyor. Türkiye’de erken yaşta evlilik oranlarına yer veren Kahraman, “Türkiye, eldeki sorunu (her neyse o) çözmek istiyorsa rasyonel bir planlamaya gitmek zorundadır. Herhalde bu konuda uluslararası normlar var, bu işleri bilenler var” diye yazdı.

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi de, gazetenin ‘Perde arkası’ isimli bölümünde, istismar düzenlemesinin AKP’de de rahatsızlığa yol açtığını, AKP’li kadın vekillerin WhatsApp yazışmalarında düzenlemenin tecavüz suçlarında yeni mağduriyetler doğurabileceği kaygısını paylaştığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın kurucuları arasında yer aldığı KADEM de tasarıyı, “Tasarının bu haliyle yasalaşması durumunda  suçunu işleyenlerin, güç, nüfuz vb. imkanlar ile mağduru ve çevresini etki altına alması ve mağdur ile evlenme yoluna giderek serbest kalmasının önü açılacaktır. Tasarının en önemli çıkmazlarından biri cebir, tehdit ve iradeyi etkileyen hususların tespitinin son derece zor olduğudur. Kaldı ki cebir ve tehdit olmasa bile küçük yaşta bir kız çocuğunun ‘kendi iradesi’ nasıl tespit edilecektir?” sözleriyle eleştirmişti.

Ayrıca 19 Kasım Cumartesi Günü aralarında KADEM ve TİKAD’ın da olduğu kadın kuruluşları Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile bir araya gelerek tasarıya ilişkin eleştirilerini sunmuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

'Tecavüz suçtur, tasarıyı durdur’

SONRAKİ HABER

İstanbul'da kadınlar İran'da Seher Hüdayari için sahaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa