21 Kasım 2016 20:18

‘Tecavüzcü yasalarına karşı sokaklarda direneceğiz’

İzmir’de Genel-İş üyesi işçiler hükümetin çocuk istismarına ilişkin düzenleme önerisine eylemle tepki gösterdi.

Paylaş

Genel-İş İzmir 5 No’lu Şubesi, AKP'nin çocuk istismarına cezasızlık öngören düzenlemesine eylemle tepki gösterdi. Çiğli Belediyesi binası önünde bir araya gelen işçiler, “Bugün, yarın, her gün tecavüz yasalarına karşı direneceğiz” pankartı ve “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganıyla tepki gösterdi.

Basın açıklamasını okuyan Karşıyaka Belediyesi İşyeri Baştemsilcisi Deniz Şahin Gümüştekin, “TCK 103. Maddesinin düzenlenmesiyle cinsel ilişkiye rıza yaşı 12’ye indirilmek istenmektedir. Tüm dünya cinsel istismarla mücadele ederken, çocuk yaşta zorla evlendirilmeler yasaklanırken, hatta asgari evlilik yaşı yükseltilirken Türkiye’deki bu değişiklik insanın kanını donduruyor” dedi.

Bu yasa değişikliği ile AKP'nin tacizciyi, tecavüzcüyü ve tahrik oldum diyenleri korumaya çalıştığını belirten Gümüştekin, “Biz kadınlar, yurtta ve dünyada barış istiyoruz. Huzur içinde yaşayabileceğimiz bir ülke istiyoruz. Savaş istemiyoruz. Çocuklarımızın ölmesini öldürülmesini birbirlerine silah çekmesini istemiyoruz. İşimizde, evimizde ve sokaklarda huzur içinde özgürce yaşamak istiyoruz. Tüm duyarlı kamuoyunu torba yasanın tümünün oylanacağı TBMM oturumunun öncesinde TCK 103. maddenin bu torbadan çıkarılması için sesimize ses vermeye çağırıyoruz. Bugün, yarın, her gün tecavüzcü yasalarına karşı sokaklarda direneceğiz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Müzisyen Alaaddin Us kazada yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Hiçbir şey olmasa da bir şey oldu: 40,6 milyon lira boşa harcandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa