21 Kasım 2016 13:39

Karadeniz İlleri Kadın Platformu: Bu yasa kabul edilemez

Karadeniz İlleri Kadın Platformu, yarın Meclis gündemine gelecek olan cinsel istismar düzenlemesiyle ilgili açıklama yaptı.

Paylaş

Karadeniz İlleri Kadın Platformu (KİKAP), TBMM Genel Kurulu'na cinsel istismar suçunda yargılamaya ilişkin olarak getirilen önergeye tepki gösterdi. KİKAP Kurucu Başkanı Nilgün Turan, "Kadın dernekleri olarak çocuk evliliklerine, çocukların erken evlendirilmesine karşıyız. Kız çocuklarının tecavüzcüsüyle evlendirilmesine ve tecavüzcünün cezai yaptırımdan kurtulmasına sonuna kadar karşıyız. Çünkü tecavüze uğrayan bir çocuğun ruhu ölür" dedi.

KİKAP Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde açıklamalarda bulunarak TBMM'ye sunulan tasarıyla tartışmalara neden olan cinsel istismar konusunda tepkileri dile getiren Nilgün Turan, "öngörülen düzenlemeye karşı olduklarını ve tecavüzün insanlık suçu olduğunu" belirterek şunları söyledi:

"Yasa hedef kitle olarak 15 yaş altını almaktadır. Bu durumda 12 yaşındaki bir çocuğa tecavüz eden 50 yaşındaki erkek, 4 yıl sonra çocukla evlendiği takdirde cezası ertelenmektedir. Eğer evlilik devam ederse tecavüzcü bu suçtan kurtulmaktadır. Bakan Bekir Bozdağ, yasanın çıkış gerekçesini bu tür evliliklerde mağduriyetin ortadan kaldırılması noktasında olduğunu açıklasa da ne yazık ki, bu yasa evlilik yaşının 12’ye kadar düşmesine sebep olabilecek bir kapı aralamaktadır. Bu vasfıyla çok vahimdir.  Kadın dernekleri olarak çocuk evliliklerine, çocukların erken evlendirilmesine karşıyız. Ayrıca kız çocuklarının tecavüzcüsü ile evlendirilmesine ve tecavüzcünün cezai yaptırımdan kurtulmasına sonuna kadar karşıyız. Çünkü tecavüze uğrayan bir çocuğun ruhu ölür. Siz bir çocuğu tecavüzcüsü ile evlendirdiğiniz takdirde ona sonuna kadar işkencenin kapısını açmış olursunuz. Tecavüz insanlık suçudur. Bu yasa teklifi hiçbir şekilde kabul edilemez.” (DHA)

ÖNCEKİ HABER

EKK, doların ‘ateşi’ için yeniden toplanacak

SONRAKİ HABER

İngiltere'de bir tırda 1'i çocuk 39 kişinin cesedi bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa