21 Kasım 2016 13:24

Buster Keaton’ın kısa filmleri Gezici’de

Sessiz sinemanın en büyük isimlerinden biri olan Buster Keaton, ölümünün 50. yılında kısa filmleriyle Gezici Festival'de olacak.

Paylaş

Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen Gezici Festival bu yıl 22. kez Ankara’dan yola çıkıyor. Gezici Festival’in bu yılki özel bölümlerinden biri “Sükût Altındır: Buster Keaton”. Ölümünün 50. yılında Buster Keaton’ın yeni restore edilmiş dört kısa filmi Gezici Festival izleyicisi ile buluşacak.

Sessiz sinemanın Charlie Chaplin ve Harold Lloyd ile birlikte en büyük üç isminden biri olan Buster Keaton, bir dönem unutulmuş olsa da bugün sinema tarihinin dehaları arasında anılıyor. Bunun nedeni ise filmlerinin günümüzde anlam ve geçerliliğini yitirmemiş olması. Keaton filmleri, tehlikeli akrobasi numaralarının yanı sıra, olay örgüsü ve anlatım dili açısından da şaşırtıcı derecede güncelliğini koruyor. Bölüm kapsamında yeni restorasyonuyla gösterilecek filmler; Bir Hafta (OneWeek, 1920) Günah Keçisi (The Goat, 1921) Tiyatro Salonu (The Playhouse, 1921) ve Aynasızlar (Cops, 1922).

Canlı müzik eşliğinde gerçekleştirilecek bu özel gösterime Hakan Ali Toker piyanosu ile eşlik edecek.

Festivalin “Türkiye 2016” bölümünde Mehmet Can Mertoğlu'nun filmi “Albüm”, iş cinayetlerine dikkat çeken Kıvanç Sezer imzalı “Babamın Kanatları”, Reha Erdem’in yeni filmi “Koca Dünya”, Zeki Demirkubuz’un “Kor”, Rıza Sönmez’in ilk filmi “Orhan Pamuk’a söylemeyin, Kars’ta çektiğim filmde kar romanı da var” ve Barış Kaya ve Soner Caner'in yönetmenliğini üstlendiği “Rauf” isimli filmler yer alacak. Yönetmenlerin de bulunacağı gösterimlerin ardından izleyicilerle söyleşi de gerçekleşecek.

Festival, 25 Kasım-1 Aralık’taki Ankara’daki gösterimlerinin ardından, 2-4 Aralık’ta Eskişehir’e konuk olacak.

REHA ERDEM’İN SEÇKİSİ FESTİVALDE

Gezici Festival’de bu yıl yönetmen Reha Erdem’in seçkisi, “Tehlikeli Fısıltı, W. Wyler”, “Sessizlik, I. Bergman”, ”Ox-Bow Olayı, W. Wellman”, “Yankesici, R. Bresson” ve “Stromboli, R. Rosselini” yer alacak.

Osmanlı topraklarını ziyaret eden yabancılar tarafından 1918-1926 yılları arasında çekilmiş filmlerin de yer aldığı festivalde, 2016’da yaşamını kaybeden ünlü İranlı yönetmen Abbas Kiarostami, “Yarım Kalan Sözler” özel bölümünde anılacak.

Uluslararası alanda yankı bulan filmlerin yer aldığı bölümde ise “Hayvanat, I. Tverdovsky”, “Kovboylar, T. Bidegain”, “Paterson, J. Jarmusch”, “Toni Erdmann, M. Ade”, “Yarden, M. Mansson”, “Aquarius, K. M. Filho”, “Çatışma, M. Diab”, “Seul İstasyonu, S. Yeon” gösterilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İHD: Raporumuz dikkate alınsaydı bu cinayet yaşanmayabilirdi

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen, Ceren Damar için adalet istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...