21 Kasım 2016 18:24

Çocuklar, 3 dilde 'Neşeli Bi Gün' istedi

Şubadap Çocuk Korosu, Türkçe, Kürtçe ve Arapça olmak üzere 3 dilde şarkı besteledi.

Paylaş

Uzun zamandır çocuklar için barış, çevre, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konularda şarkılar yapan Şubadap Çocuk, bu sefer 3 dilin bir arada kullanıldığı bir şarkı besteledi. İzmir Kültürpark'ta çekilen klipte Türkiyeli ve Suriyeli çocuklar,  'Neşeli Bi Gün' şarkısını, Kürtçe, Türkçe ve Arapça söyledi.

Şimdiye kadar ‘Bilmiş Çocuğun Şarkıları’, ‘Dino’nun Şarkıları’ ve ‘Gökyüzü Kimin’ isimleriyle üç albümleri yayınlayan Şubadap Çocuk Kolektifi, çocukların yabancılaştırıldıkları dillerine sahip çıkmayı ve başka dillere yakınlaşmalarını amaçlıyor.

 

Şubadap Çocuk üyesi Duru Örs, her 3 dilin ve bu dillerin kültürlerinin bu coğrafyada var olduğunu belirterek “Var olmaya devam edecekler, yokmuş gibi davranan, onları yok sayan iktidarın karşısında çok dilli çocuklarımıza sahip çıkıyoruz ve onlarla birlikte her günün neşeli bir gün olduğunu sadece Kürtçe ve Arapça değil Rusça, İngilizce, İspanyolca gibi birçok dilde de söyledik ve söylemeye devam edeceğiz. Çok dilli müzik çalışmalarımıza da devam edeceğiz. Bu bizi ve çocukları değiştiren, dönüştüren ve güzelleştiren bir çalışma. Aynı gökyüzünü paylaşıyoruz ve şarkılarımız da bu yüzden bütün dünya çocuklarının” dedi.

'AYRIMCILIĞIN YERİNE DOSTLUĞU KOYABİLİRİZ'

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne de değinen Örs “Çocuk Hakları Evrensel Beyannamesindeki onlarca 'hak' pek çok ülke tarafından kabul edilmiş. Fakat hemen hemen hiçbiri gerçek değil. Kitaplarda yazanlar da çocukları kandırmaktan öteye gidemiyor. Birkaç gündür ortaya atılan yüz karası yasa önerisi de bunu tekrar gösterdi. Çocuk haklarının kitaplardan çıkıp gerçeğe dönüşmesi için daha fazla çaba göstermemiz gerek. Dünyanın tüm çocukları için ‘Neşeli Bir Gün’ istemek bütün yaptığımız! Ayrımcılığın yerine dostluğu koyabiliriz. Sonrasında hep beraber bir şarkı yaparız, bir de pasta, olur gider” dedi.

Yoksul mahallelerde yaşayan çocuklarla müzik çalışmaları yapan Şubadap Çocuk, kendilerine bağışlanan enstrümanları çocuklara ulaştırıyor. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

EMEP: Utanç önergesi çekilmelidir

SONRAKİ HABER

Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri'nde emek mücadelesi öne çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa