21 Kasım 2016 13:12

Kayseri Barosu: Cinsel istismar suçunda af, akıl tutulması

Kayseri Barosu Başkanı Cavit Dursun çocuk istismarında cezasızlık öngören düzenlemeye tepki gösterdi.

Paylaş

Kayseri Barosu Başkanı Cavit Dursun, baro toplantı salonunda kadın ve çocuk hakları komisyon üyelerinin katılımları ile gerçekleşen toplantıda konuştu. İktidar partisi milletvekillerinin Meclis'e sunduğu önergenin cinsel istismar suçuna kısmi ve örtülü af olduğunu söyleyen Dursun, “Sunulan önergenin kanunlaşması halinde bile uygulama ve infaz kabiliyeti bulunmayıp, tam anlamıyla uygulama ve infaz karmaşasına yol açacağı tartışmasız olarak sabittir. Türkiye Cumhuriyeti'nin hukukta yaşadığı en büyük sorunlarından birisi suç ve ceza siyasetinde istikrarsızlık açık veya örtülü aflar, torba veya paket şeklinde kanun yapma şekli, kanunlarda sık sık yapılan değişiklikler kanunların sistematik ve ruhunun bozulması, suçların önlenmesi ve caydırıcılık konusunda yaşanan toplumsal inanç yetersizliğidir” dedi.

Cinsel istismar suçlarında yüzde 400 artış yaşandığına dikkat çeken Cavit Dursun, cinsel saldırı ve cinsel istismar suçlarına karşı özellikle kadın ve çocukların korunması gerektiğini söyledi. İstismar suçlarında yaşanan artışa dikkat çeken Dursun, bu artışın çocukların ve kadınların özel yasal korunmaya olan ihtiyacı ortaya koyduğunu söyledi.

Meclise sunulan önergeyi ‘örtülü af’ olarak değerlendiren Baro Başkanı, “Bu önergenin cinsel istismar suçlarını işlemeyi hedefleyenleri cesaretlendireceği unutulmamalıdır. Cinsel istismar suçunda af hukuk dışıdır. Cinsel istismar suçunda af, akıl tutulmasıdır. Verilen önerge Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine aykırıdır” diye konuştu. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tanrıkulu: AKP istismarcıların ceza alması için ne yapıyor?

SONRAKİ HABER

Ege Üniversitesinde 7 öğrenci gözaltına alındı 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa