21 Kasım 2016 17:11

Dev Maden-Sen’den hatırlatma: AKP erteledi

Dev Maden-Sen Şirvan’da yaşanan maden katliamına ilişkin açıklama yaptı: AKP işçi sağlığı ve güvenliği tedbirlerini erteledi.

Paylaş

Siirt Şirvan'da gerçekleşen madenci katliamıyla ilgili yazılı açıklama yapan Dev Maden-Sen, AKP hükümetinin politikalarının maden facialarını teşvik ettiğini belirterek, “İşçi sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin uygulanması son olarak Haziran 2017'ye ertelenmiş durumda” hatırlatmasında bulundu.

Türkiye'de gerçekleşen maden facialarının AKP hükümetinin özelleştirme ve işçi karşıtı politikaları sonucu olduğu ifade edilen açıklamada, katliamın nedeninin aşırı yağış ve heyelan değil madenlerdeki denetimsizlik olduğu vurgulandı. Hükümetin madencilikteki özelleştirme uygulamalarını eleştiren Dev Maden-Sen, “Obez büyüme hırsı hemen her gün işçi katliamlarına ve çevre felaketlerine yol açmaktadır” tespiti yapıldı.

Açıklamada, Türkiye'deki denetimsizlikler sonucu  2015 yılında toplam 1730 işçinin,  2016 yılında 10 ayda en az 1600 işçinin hayatını iş cinayetlerinde kaybettiği hatırlatılarak, Soma yasası olarak bilinen madenlerde işçi sağlığı ve güvenliğine ilişkin düzenlemenin uygulanmasının 2017 yılına ertelendiği hatırlatıldı.

Gerek Enerji Bakanlığına gerekse Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına madenlerdeki denetimsizliğe ilişkin rapor verdiğini aktaran Dev Maden-Sen, “İşçi sağlığı ve Güvenliği tedbirlerinin alınmamasının sonuçları ağır olmaktadır. Taşeronlaşma uygulamaları ivedilikle iptal edilmelidir. Özelleştirmeler durdurulmalıdır. Ucuz üretim için ucuz işgücüne dayalı çalışma kolaycılığından vazgeçilmelidir” çağrısında bulundu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Gazetecilerden 'haber alma hakkına sahip çıkma' çağrısı

SONRAKİ HABER

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar saldırıya uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa