21 Kasım 2016 10:40

Kış ortasında elektriksiz ve susuz kaldılar

Mersin Adanalıoğlu'daki çadırlarda yaşam mücadelesi veren Suriyeli mülteciler, kışın ortasında elektrik ve susuz hayata tutunmaya çalışıyor.

Paylaş

Suriye'deki savaş nedeniyle yerlerini yurtlarını terk ederek Türkiye'ye gelen Suriyeli mülteciler zor şartlar altında yaşama tutunmaya çalışıyor. Kamplardaki zorlu koşullar nedeni ile Mersin'in Akdeniz ilçesine bağlı Adanalıoğlu'ndaki çadır kente gelen bir grup mülteci, burada kurdukları derme çatma çadırlarda tarım işçiliği yaparak yaşam mücadelesi veriyor.

Diğer yandan kışın zorlu şartları ile mücadele etmek zorunda kalan mültecilere, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından elektrik, su ve konteynır evler gibi temel yaşamsal ihtiyaçların verileceği söylenmesine rağmen hiçbir şey ihtiyaç karşılanmadı.

Bunun üzerine çadırlara yakın olan köydeki elektrik direğinden kaçak bir elektrik hattı ve kaçak su hattı çekmek zorunda kalan mülteciler, bu hattı kış şartlarının zorluklarından kurtulmak için çektiklerini ifade etti.

Belediyenin bu konuda kendilerine sahip çıkmadığını ifade eden mülteciler, hem köyde yaşayan köylülerle hem de polis ve askerle karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Çektikleri hatların belediye tarafından kesilmesi ile kış ortasında susuz ve elektriksiz kalan mülteciler zor durumda.

'NASIL YAŞAYACAĞIZ?'

Çadır yaşamının başlı başına bir sorun olduğunu dile getiren Hasan Daban, çektikleri elektriği ısınma, yemek yapma ve aydınlanma gibi işlerde kullandıklarını dile getirdi. Kullanmış oldukları elektrikten dolayı köylüler ile büyük sıkıntılar yaşadıklarını aktaran Daban, “Zorunlu olarak elektrik çektik. Bundan dolayı köy halkı sürekli olarak bizi belediyeye ve muhtara şikâyet ediyor, onlar da gelip elektriğimizi ve suyumuzu kesiyorlar. Şimdi nasıl yemek yapacağız nasıl ısınacağız bilmiyoruz. Artık elektrik, su, odun yok. Hayatımız daha da zorlaştı. Çok soğuk günlerde nasıl buralarda yaşayacağız, çocuklarımızı nasıl ısıtacağız bilemiyoruz” dedi.

'7 GÜNDÜR SUYUMUZ YOK'

Elektrik ve sularının 7 gün önce kesildiğini ve o günden bu yana susuz kaldıklarının altını çizen Şuha Ali Bişara, suyu ilk günlerde komşularından tedarik ettiklerini fakat komşularının zaman zaman isteklerini karşılamadığını ifade etti. Polislerin ve belediye çalışanlarının elektriklerini kesmeye geldiklerinde zorla çadırlara girdiklerini söyleyen Bişara, polis ve belediye çalışanlarının kendilerini darp ettiğini iddia etti.

'SORUNUMUZU ÇÖZÜN'

Yaşanan tüm bu sıkıntılara devletin çare bulması gerektiğini ifade eden Ahmet Ahmet, “Ya bizi kabul etsinler ya da bizler buradan çıkıp gideceğiz. Bizler zaten kendi topraklarımızdan sürüldük, ne yapalım, buradan da gideriz başka yerler buluruz. Madem buraya yerleşmemize izin verdiler öyleyse sorunumuza çözüm bulsunlar” dedi.

'TEDAVİ OLAMIYORUZ'

Elektrik ve susuz kalmanın yanında birçok sıkıntılarının da olduğunu ifade eden Sara Muhammet, 6 çocuğunun olduğunu ve bu çocuklarının kimliklerinin olmamasından dolayı da hastane ve sağlık ocağı gibi birçok yerden yardım alamadıklarını söyledi. Muhammet, “Hastaneye, sağlık ocağına gidiyoruz ama tedavi edilmeden geri gönderiliyoruz. Kimliksiz hiçbir şey yapamıyoruz. 6 tane çocuğum var, sürekli hastalanıyorlar ve ben bir şey yapamıyorum onlar hastalanınca. Çocuklarımız için kimlik çıkarmak istedik, onun için nüfus müdürlüğüne, emniyete, muhtara gittik ama kimse bize yardım etmedi” diye anlattı yaşadığı zorlukları. (DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP’li Akatlı: Bu dava biz bitti demeden bitmeyecek!

SONRAKİ HABER

Ambulans şoförüne bıçak çeken hasta yakını tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...