21 Kasım 2016 14:48

Erdoğan: Başarısız olursak terör dünyayı kana bular

NATO 62. Parlamenterler Asamblesi'nde konuşan Erdoğan, Suriye'ye müdahalesini 'terörizmle mücadele' söylemiyle açıkladı.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Parlamenter Asamblesi 62'nci Genel Kurulu kapanış oturumunda konuştu. Erdoğan, Suriye'ye dış müdahaleyi "terörizmle mücadele edildiği" ve "Türkiye'nin Ortadoğu ile AB arasında bir set olduğu" vurgusunu yaparak açıkladı. Erdoğan, "Türkiye terörle mücadele başarısız olursa terör örgütleri dünyayı kana ve ateşe bular" dedi.

Erdoğan, "Kimsenin toprağında gözümüz yok. Kimsenin egemenlik haklarıyla bir sorunumuz yok. Biz sadece tecrübelerimiz ışığında, terör örgütlerini bizzat kaynağında imha etmeye çalışıyoruz. Türkiye, terör örgütleriyle, Avrupa başta olmak üzere dünyanın geri kalan bölümü arasında adeta bir set gibidir" dedi.

"Türkiye'nin terörle mücadelede başarısız olması halinde terör örgütlerinin dünyayı kana ve ateşe bulayacağı"nı belirten Erdoğan, "Biz diyoruz ki, gelin bu seti zayıflatmak yerine güçlendirelim. Terörizmle ilgili Türkiye'ye verilen her destek, o ülkenin kendi güvenliğini güvence altına almasına katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

NATO'nun sadece bir güvenlik paktı olmadığını demokratik ilkeleri geliştirme idealine bağlı devletleri bir araya getiren bir oluşum olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "15 Temmuz'da Türkiye, dünyada eşine ender rastlanır bir demokrasi mücadelesi vermiş ve bu mücadele başarılmıştır. Bizimle birlikte tüm dünya, terörün yeni bir yüzüne, terörle mücadelenin de yeni yöntemine şahit oldu" dedi.

Erdoğan, "TBMM'yi bombalama hainliğini gösteren teröristlere en güzel cevabı, bizzat aziz milletimin seçilmiş temsilcileri verdi. Hangi siyasi partiye mensup olurlarsa olsunlar, tüm milletvekillerimizle tarihi bir dayanışma örneği sergileyerek, üzerlerine bomba atıldığı anda bile parlamentoyu terk etmediler. Medyamız çok zor şartlarda sürdürdüğü yayını kesmeyerek, birlik ve beraberlik çağrımızın halkımıza ulaştırılmasını sağladı. Türk demokrasisi rüştünü 15 Temmuz gecesinde bütün dünyaya bir kez daha ıspatladı" şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Devletin ve toplumun FETÖ terör örgütünden ayıklanması, o gece demokrasinin yanında duran 248 evladımız için en büyük vazifemizdir. Bu nedenle 15 Temmuz'dan bu yana, eli kanlı FETÖ terör örgütüyle kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Anayasa'sına uygun olarak, 20 Temmuz'da ilan ettiğimiz olağanüstü hal çerçevesinde, darbe girişimini izlerini silmek, terör örgütlerini etkisiz hale getirmek için gereken her önlemi alıyoruz. Demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün korunması için bu süreç, Anayasal sınırlar içerisinde, temel hak ve özgürlükler gözetilerek sürdürülüyor" ifadelerini kullandı.

AB ÜLKELERİNE ÇAĞRI

Erdoğan, özellikle AB üyesi ülkelere çağrıda bulunarak, "DEAŞ ve PKK başta olmak üzere insanlığın müşterek değerlerine düşmanlık konusunda birlikte hareket eden tüm terör örgütlerine karşı mücadelede desteğinizi istiyoruz. Terör mensuplarının ülkenizde rahatça faaliyet yürütmelerine, propaganda yürütmelerine, tehditle haraç toplamalarına engel olmanızı istiyoruz. Özellikle AB'nin terör örgütü olarak ilan ettiği PKK'nın AB üyesi ülkelerde çok rahat çalışması, buralarda terörist başının posterleriyle, parlamento binasının koridorlarında cirit atmalarını hazmedemiyoruz. Bu konuyla ilgili tüm dostlarımızın gerekli tedbirin alınmasını istiyoruz. Bu tedbir alınmazsa, bir gün bir bumerang gibi dönüp onları da vuracaktır. Belçika'da Fransa'da olan olayları biliyorsunuz. Bütün bunlar, belli yerlerdeki duyarsızlığın aynı şekilde geri dönüşüdür" dedi.

Erdoğan, "Burada ben bir gerçeği açıklamak zorundayım. İlgili ülkeler gücenmesin. Dost acı söyler. Teröristlerden dostlarımızın ürettiği silahların çıktığını söylemeliyim" dedi. Erdoğan, "Bir terörist, başka bir teröriste karşı savaşıyor diye ona iyi diyebilir misiniz" diye konuştu.

Avrupa'nın mülteci politikasını eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından salondan ayrıldı.

ASAMBLE BAŞKANINDAN HATIRLATMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce konuşan NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Micheal Turner da iki gündür gerçekleştirdikleri toplantılarda bazı üyelerin Türkiye'nin demokratik değerlere bağlılığı ve hukukun üstünlüğüne ters bazı uygulamalarla ilgili endişelerini dile getirdiklerini hatırlatıp, "Sayın Cumhurbaşkanı, yapılan sunumlardan anladığımız kadarıyla, yargı süreciyle mutlaka bu kişilere karşı süreçlerin devam ettirilmesi gerekiyor. Bu yargı süreçleri, hukuk sınırları içinde olmalı, kamuya açık olmalı ve kanıta dayalı olmalı diye düşünüyorum" dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Savcı 'Kovuşturmaya yer yok' dedi, üniversite ceza yağdırdı

SONRAKİ HABER

Aksaray'da yanan otobüsteki 31 yolcu ölümden döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa